Brněnský festival alternativní kultury zakončí StreetFest

ProtestFest se letos v Brně koná již posedmé. Formou diskuzí, bazarů, filmů a koncertů útočí na naše zlenivělé mozky a pokusí se ukázat, že se dá přemýšlet a žít i jinak.

Zuzana Přikrylová

19.05.2010 19:46

Protestfest2010_plakat

Už jenom ta skrumáž skvostných názvů je festivalem svého druhu. Repro DR z www.protestfest.cz

Od 10. května se koná ProtestFest neboli „festival alternativní kultury a aktivismu", tentokrát s tématem společnosti strachu. Chce se zaměřit především na masmédia a určitým typem politiky uměle vytvářený strach, díky kterému se dá s davy lépe manipulovat a ovlivňovat je, například v otázce znevýhodněných menšin. Také ale nechybí témata jako gentrifikace, problematika územního plánu Brna nebo rasová diskriminace.

Zahájen byl v ulicích hranými scénkami, průvody a performancemi. Od 12. do 20. května probíhá jeho filmová část, od 13. do 21. května se můžete zúčastnit HydeParku neboli veřejných diskuzí v klubu Clubwash, kam se vlivem nepříznivého počasí přesunul z parku u Janáčkova divadla.

V sobotu 22. května se uskuteční FreeFest neboli pochod Brnem za doprovodu hudebních kapel a divadel. Akce začne ve 14 hodin pod Janáčkovým divadlem a kromě hudby bude na místě občerstvení, infostánky organizací, výstavy, graffiti jam, občerstvení, dětský koutek a fotbal. Samotná hudební produkce je rozdělena na čtyři stage.

Na hip hop stagei vystoupí Bongo Chilli – Jamajčan z Británie, který sází své pozitivní texty do mikrofonu už od devadesátých let; dále IdeaFatte, zlínská dvojice, která má za sebou minulost v jiných hip hop projektech a tři alba; Bonus neboli nový sólový projekt Bourka ze Sporto, který vznikl náhodou, ale obě jeho EP s texty o životě a scéně se velmi rychle dočkaly obliby; 4021 z Brna neboli MC Scissal, MC Kolpa a DJ Nesser, kteří fungují už šest let a politicky ladění hip hopoví aktivisté AfaRastaFa &. Joe D.

Hardcore/ Punkovou stage obsadí Only Fumes and Corpses z Irska, temný hardcore připomínající Endstand s metalovým nádechem; pankáči The Lobotomies z Belfastu, kteří svůj naštvaný trashpunk nahráli nejnověji na album Big Bang Hangover, dále písečtí Lahar se svým patentem na ultrarychlou smršť, kde kromě Jana ze Samuel Records vokály zastupuje i Banán z Balaclavy. Také zahrají Ravelin 7, kteří už zuřivě koncertují deset let a mezi svoje úspěchy řadí nejen turné po Evropě, ale i splitka s Themou 11 nebo Pangs of Remorse; potom Sheeva Yoga z Ostravy, kteří se valí na vlně fast-core a kromě této kapely jednotliví členové hrají v DisneyKulma nebo Coconut Buldozer a nakonec Empty Hall of Fame, DIY hc/punk kapela z Přerova.

Na aktivistické DIY stagei čekejte politické texty a nekompromisní názory. Vystoupí riot-polk-funková Rudá Lůza z Jihlavy, ivanovický anarchopunk Vzhůru nohama, Noiserock v podání Human Stake, jihlavské reggae Rasta Führer, mix bluegrass a hardcoru z Osravy Kulma a také DJs Džogy, Bulva, Kraken a další.

Na performance stage budete moci vidět například kočičí elektropopovou divu Akkamiau, jako další DJs, VJs a soundsystémy zahrají britští Babylon Joke, dále Vosa sound, THCrew, Redrum, Lion Monkey a Roots'n'future. Následovat bude pochod Brnem.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.