Letošní Ortenova cena je za revoltu

V pořadí třiadvacátou Cenu Jiřího Ortena získal Jan Těsnohlídek mladší za sbírku Násilí bez předsudků.

(-jv-)

17.05.2010 17:45

Zz

Jan Těsnohlídek ml. nenapsal „žádný lyrizující žvást". Foto Wikimedia Commons

V rámci knižního veletrhu Svět knihy Praha 2010 byla předána Cena Jiřího Ortena. Uděluje ji Svaz českých knihkupců a nakladatelů autorovi česky psaného prozaického či básnického díla, jemuž nesmí být v době dokončení díla více než třicet let. Tzv. „Ortenovka“ vznikla v roce 1987. Mezi laureáty ceny patří uznávaní čeští básníci a prozaici, mimo jiné Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Božena Správcová, Radek Malý nebo Michal Viewegh.

Letošní nominace se dočkali Jan Němec za soubor povídek Hra pro čtyři ruce, Kateřina Tučková za román Vyhnání Gerty Schnirch a Jan Těsnohlídek ml. za sbírku Násilí bez předsudků. V odborné porotě se sešli akademik Petr A. Bílek, spisovatelka Petra Hůlová, šéfredaktor nakladatelství Euromedia Group – Odeon Jindřich Jůzl, spisovatel Pavel Kosatík a Jiří Peňás, literární kritik píšící pod hlavičkou Lidových novin.

Porota vybrala Jana Těsnohlídka mladšího. Podle poroty je Těsnohlídkova sbírka generační básnickou výpovědí o revoltě „v době, kdy se k ní těžko hledá důvod“. Násilí bez předsudků vyšlo poprvé v roce 2009 jako příloha časopisu Psí víno, téhož roku se dočkalo druhého vydání v nakladatelství Petr Štengl – zde také zakládalo jako první svazek edici Pop.

Časopis Psí víno sbírku Násilí bez předsudků charakterizoval jako básnicky ambiciózní projekt a zvolil radikální ohodnocení: „Expanzivní styl psaní v nejlepších chvílích střídá fotograficky zachycený okamžik příkré meditace. Kritika spatřuje ve sbírce možnou generační zpověď, ale také poezii, která se knižně vydávat neměla, manipuluje a její autor „kecá". Jan Těsnohlídek ovšem v žádném případě nepředkládá pouze lyrizující žvást. Texty jsou určeny pro inteligentní publikum spíše než pro úzce orientovaný poetariát."

Jan Těsnohlídek ml. se narodil 11. dubna 1987 v Havlíčkově Brodě. Autorsky se profiluje už od doby svých studií na gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku. Byl oceněn v literárních soutěžích, například v Hořovicích Václava Hraběte v roce 2006 a 2008. Své texty publikuje na stránkách literárních časopisů HOST, Tvar a Psí víno.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.