Západosaharská aktivistka je podle lékaře i přátel ve vážném stavu

Španělské správní orgány se rozhodly pomoci Aminatou Haidarové, která už tři týdny drží protestní hladovku proti svému vyhoštění z Maroka.

(len)

07.12.2009 20:14

Aminatouhaidar

Haidarové je v dobrém psychickém stavu, sil jí však po třítýdenní hladovce již mnoho nezbývá. Foto Saharauiak, flickr.com

Samosprávné orgány Kanárských ostrovů se rozhodly provést opatření, aby ochránily život západosaharské aktivistky Aminatou Haidarové. V neděli navštívil Haidarovou v letištní hale na ostrově Lanzarote lékař spolu se soudcem a policisty. Soudce poté prohlásil, že oznámí své rozhodnutí pozdě v noci. Bližší informace však neuvedl.

Dnes ráno opustila letiště pořádková policie, která byla pravděpodobně připravena Haidarovou odvézt. Jejich odchod by mohl znamenat, že soudce nakonec rozhodl, že její zdravotní stav není tak vážný, aby bylo třeba aktivistku hospitalizovat.

Úředníci i policie dorazili do letištní haly po formální žádosti představitelů regionální samosprávy, kteří soud vyzývali, aby přijal nezbytná opatření k zajištění dobrého zdravotního stavu aktivistky.

Ošetřující lékař Domingo Hernandez řekl listu El País, že je její život v ohrožení. „Její čas se chýlí ke konci. Nemluvíme o týdnech, ale o dnech nebo hodinách,“ dodal.

Podle žádosti je žena v ohrožení života a její stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Člen jejího doprovodu navíc již dříve varoval, že zdraví Haidarové se zhoršuje.

„Její dobrý psychický stav způsobuje, že se zdá v pořádku i po fyzické stránce. Ve skutečnosti ale trpí závratěmi a výpadky vidění,“ řekl Fernando Peraita.

Haidarová apeluje na mezinárodní organizace, aby ochránily její rodinu. „Španělským novinářům, kteří chtěli udělat rozhovor s jejími dvěma dětmi, zabránila marocká policie vstoupit do domu,“ dodal Peraita.

Peraita vyzval španělského premiéra Josého Zapatera, aby v případě západosaharské aktivistky zasáhl. Zapatero již dříve v neděli prohlásil, že dělá, co může, aby našel rozumné řešení. „Případ Haidarové považujeme za společnou odpovědnost španělské a marocké vlády,“ řekl Peraita.

Dvaačtyřicetiletá žena hladoví už od 16. listopadu. Tři dny předtím jí marocké orgány odepřely vstup do její rodné Západní Sahary, sporného území, které bylo k Maroku připojeno v roce 1975. Celníci jí údajně zabavili pas a poslali zpět na Lanzarote. Haidarová se právě vracela z New Yorku, kde převzala cenu za lidská práva.
 
Více informací:
CommonDreams Spain moves to help Western Sahara hunger striker


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.