Dragoun není zárukou nezávislosti Vrchního státního zastupitelství v Olomouci
Jaroslav BicanVrchním státním zástupcem v Olomouci se stal bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Radim Dragoun, dříve plně loajální vůči Babišově garnituře. Nyní hrozí, že se státní zastupitelství dostane pod tlak ministra Blažka.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek jmenoval Radima Dragouna do čela Vrchního státního zastupitelství v Olomouci a ten se následně o několik dní později, 25. září, ujal své funkce. Blažkovi ho ke jmenování vrchním státním zástupcem navrhnul nejvyšší státní zástupce Igor Stříž na doporučení pětičlenné výběrové komise. A to navzdory okolnostem Dragounova nástupu na pozici ředitele GIBS v roce 2018 i jeho působení v této instituci. Milion chvilek Dragounovo jmenování kritizoval a dlouhodobě upozorňuje na jeho problematičnost.
Jak loajální Dragoun ke GIBS přišel
Předchůdcem Radima Dragouna v čele GIBS byl Michal Murín. Ten nejprve působil jako náměstek ředitele GIBS pro trestní řízení a následně byl od roku 2015 ředitelem. Murínovo jmenování jednomyslně podpořil Výbor pro bezpečnost Poslanecké sněmovny PČR a vláda Bohuslava Sobotky ho schválila. Jenže potom se premiérem stal Andrej Babiš. V té době se policie zabývala dotační kauzou Čapí hnízdo, ve které Babiš figuruje. Když Murín odmítl vyvíjet nátlak na detektiva Pavla Nevtípila, který ji vyšetřoval, Babiš po něm začal požadovat, aby z čela GIBS odešel. Dokonce se vyjádřil, že jej jakožto premiér výkonu služby zprostí.
Murín skončil kvůli vyčerpání a velkému nátlaku, který na něj byl vyvíjen, v nemocnici. Následně vydal prohlášení, že na svou pozici sám rezignuje. Murína nahradil právě Radim Dragoun, u kterého bylo jasné, že Babišovi bude výrazně loajálnější. Dragoun byl totiž navázaný na špičky hnutí ANO. Už během jeho zrychleného studia plzeňských práv, které vystudoval za tři roky, mu například disertační práci vedla Helena Válková, bývalá ministryně spravedlnosti za ANO.
Nijak tedy nepřekvapilo, když GIBS pod Dragounovým vedením začal prověřovat vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila, například v pět let odloženém případu papírny Neograph. Nevtípil nakonec ke konci května 2021 u policie na vlastní žádost skončil. A Dragouna naopak v roce 2019 prezident Miloš Zeman na návrh premiéra Andreje Babiše jmenoval brigádním generálem. Dragoun byl v té době ve služebním poměru pouhý rok.
Pro dokreslení dodejme, že se Dragoun v čele GIBSu zapojil i do další snahy škodit svému předchůdci Murínovi. Když Andrej Babiš inicioval, aby ministersterstvo financí pod vedením Aleny Schillerové provedlo finanční kontrolu v GIBS, a GIBS byly následně vyměřeny dvě sankce za porušení rozpočtové kázně a penále, neváhal Dragoun na výsledek daňové prověrky písemně upozornit přímo Babiše. A spolu s tím jej informoval, že uhrazené pokuty je možné považovat za škodu na majetku GIBS způsobenou jeho předchůdcem.
Loajalitu předsedovi hnutí ANO Babišovi pak Dragoun prokázal také v případě, kdy policisté v jihočeských Borovanech na Babišově mítinku zaklekli a odvezli na služebnu chlapce, který z akce odnesl reproduktor. Policisté tehdy odmítli vzít na služebnu chlapcovu matku, přestože na ně volala, že chlapec je autista. Dragoun zákrok komentoval stylem, že policista zaklekl chlapce jen velmi mírně, na několik málo sekund a měl tíhu svého těla v podstatě na druhém koleni. A pozastavoval se nad tím, jaký se vůči policistům spustil mediální lynč. Posléze pak GIBS pod jeho vedením učinil závěr, že policejní zákrok byl v mantinelech zákona.
Ministru Blažkovi se Dragoun hodí stejně jako dřív Babišovi
Po volbách 2021 se předpokládalo, že Radim Dragoun je natolik spojený se zájmy Andreje Babiše, že s ohledem na předvolební sliby současné vládní koalice bude muset z čela GIBS odejít. To se ale nestalo. Místo toho ministr Blažek jmenoval Dragouna na významný post vrchního státního zástupce. Přitom právě o tomto člověku se předpokládalo, že bude jeden z prvních, kdo v rámci deagrofertizace opustí vysoké veřejné funkce.
Nebezpečí, které hrozí, je nasnadě. Radim Dragoun už jednou potvrdil, že dokáže být loajální těm, kteří ho jmenují do funkce, a že se jim umí zavděčit. Aktuálně ho sice nejmenoval Babiš, ale Blažek, i ten má ovšem své zájmy. Pod Vrchní státní zastupitelství v Olomouci totiž spadá trestní kauza týkající se kupčení s brněnským městským majetkem, se kterou je samotný ministr spravedlnosti Blažek a jeho blízké okolí spojováno. To nás vrací zpátky ke střetu zájmů ministra Blažka, na který v Milionu chvilek dlouhodobě upozorňujeme a který premiér Petr Fiala setrvale ignoruje.
Ve výsledku tak celá situace kolem Blažkova jmenování Radima Dragouna Vrchním státním zástupcem v Olomouci poškozuje důvěryhodnost vlády Petra Fialy a vyvolává pochyby, nakolik to myslí vážně s nezávislostí státních zástupců. Nezávislost a důvěryhodnost státních zástupců je přitom pro vyšetřování citlivých politických kauz naprosto zásadní. A měla by být zásadní i pro „vládu změny“.