Máme Polsko přečtené? ptá se mottem Svět knihy a začíná

Tématem ve čtvrtek začínajícího veletrhu Svět knihy je sbližování kultur v literatuře a Polsko. Čestným hostem je proto polská držitelka Nobelovy ceny Wislava Szymborská, přijede i autor Skleněného pokoje či romští spisovatelé.

(čtk)

13.05.2010 19:36


Spoluautor: Anna Voňavková

Jgqhrngi

Veletrh Svět knihy začíná. Bude polský a potrvá do neděle. Foto 0olong, flickr.com

Na pražském Výstavišti dnes začal veletrh Svět knihy. I přes hospodářskou krizi je počet vystavovatelů o něco vyšší než loni, přesáhl čtyři stovky. Kromě domácích přijeli vydavatelé knih z třiatřiceti zemí, čestným hostem je Polsko. Ze země přijíždí patnáct autorů včetně sedmaosmdesátileté nositelky Nobelovy ceny, básnířky Wislavy Szymborské.

Tématem letošního ročníku je sbližování kultur v literatuře. Věnuje se menšinám žijícím v ČR, představí české romské autory, ale také například rakouskou spisovatelku Ceiju Stojkovou, jejíž autobiografický příběh s tématem holocaustu Romů Žijeme ve skrytu vyšel loni také česky.

Veletrh se návštěvníků ve svém mottu ptá Máme Polsko přečtené? Čtyřdenní Svět knihy zahájil ministr kultury Václav Riedlbauch, který vyzdvihl, že se na veletrhu již několik let koná i literární festival, který „usnadňuje cestu literární tvorby ke čtenářům". Polská literatura je spolu se slovenskou nejen pro blízkost jazyka a kultury s tou českou v pozici nadstandardních vztahů, dodal.

Z Polska na veletrh přijíždějí vedle Wislavy Szymborské také autorka románu Běguni Olga Tokarczuková nebo autor Gottlandu Mariusz Szczygieł. V Holešovicích se objeví i mladí a kontroverzní autoři: Michal Witkowski, autor „homosexuálního" románu Chlípnice, či Dorota Masłowska, jež vešla v širší známost dvěma romány: Červená a bílá a Královnina šavle. V blízké době by u nás měla Masłowské vyjít divadelní hra Rumuni, co mluvěj polsky.

Diskutovat se bude o dílech švédského autora Stiega Larssona, jehož sociálně kritická trilogie se stala bestsellerem i u nás a u příležitosti veletrhu vychází právě její třetí díl Dívka, která kopla do vosího hnízda. Festivalu se zúčastní také třeba Simon Mawer, britský spisovatel a autor románu o vile Tugendhat Skleněný pokoj.

V rámci festivalu je možné navštívit i filmové projekce, například nového filmu Andrzeje Wajdy Puškvorec. Bude zde také předána literární Cena Jiřího Ortena.

Více informací:
Polský institut Svět knihy 2010
Svět knihy 2010 Program


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.