Silničáři lobbují za neomezené kácení. 33 tisíc lidí je proti

Podle Arniky chystá ministerstvo průmyslu a obchodu zmírnit úpravu kácení stromů. Spolu s iniciativou Naše stromy předali aktivisté petice s podpisy v pátek ministerstvu životního prostředí. Obě žádají vyšší ochranu dřevin před zbytečným kácením.

(von)

07.05.2010 11:13

Prahazelen2

Třiatřicet tisíc podpisů mají petice za lepší právní ochranu stromů, které byly dnes předány MŽP. Foto Jiří Rubeš, Mediafax

Sdružení Arnika upozorňuje na hrozbu, že existuje velký tlak na uvolnění podmínek kácení stromů. V nejbližších dnech se údajně může na jednání vlády dostat záměr ministerstva průmyslu a obchodu, který navrhuje zcela zrušit ochranu dřevin ve správě silničářů, návrh se má týkat ale také developerských projektů či chce zcela zrušit povinnost náhradních výsadeb. „Tento návrh se tváří jako protikrizové opatření, které má podle ministerstva průmyslu usnadnit řešení ekonomické krize,“ vysvětlila Deníku Referendum Zora Kasiková z Arniky.

Na ministerstvu životního prostředí už půl roku leží novela vyhlášky, která upravuje zákon na ochranu přírody a krajiny. Loňská novela upravila pravidla, za kterých je možné kácet, tato vyhláška má podmínky konkretizovat.

Stávající stav, kdy je možné kácet až do obvodu osmdesáti centimetrů, považuje petice Arniky za příliš benevolentní. „Takové dřeviny mohou být staré padesát let, týká se to hlavně ovocných alejí podél silnic a stromů ve městech, kterých už tak je málo. Právě ty potřebujeme, aby omezovaly prašnost a čistily ovzduší,“ vysvětlila během předávání petice Kasiková.

Dětská lékařka z Ostravy-Radvanic Eva Schallerová vysvětluje význam zeleně ve městě jejím působením coby filtr: „Stromy zachycují prachové částice, filtrují ovzduší pro celou oblast, stromy ve znečištěném prostředí jako je Ostravsko zlepšují celkový stav a pozitivně působí na organismus,“ řekla Deníku Referendum Eva Schallerová.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.