Pečlivě vybíraná poezie

Leckomu se může zdát nemožné zorientovat se v produkci českých básníků. Dvojice editorů Šiktanc–Piorecký se o tento průzkum pokusila a výsledek své práce představila jako almanach současné česky psané poezie.

(-jv-)

06.12.2009 00:26

Almanach

Tradice almanachů sahá do 19. století. Tato kniha je pokusem ji oživit.

Novinkou na našem knižním trhu, která by neměla být přehlédnuta, je výbor Nejlepší české básně 2009. Knihu vydalo nakladatelství Host a explicitně navázalo na americkou tradici založenou v roce 1988 básníkem a kritikem Davidem Lehmanem.

České variace se ujali Karel Piorecký a Karel Šiktanc – Piorecký je znám svou soustavnou kritickou prací v oblasti české poezie a eseji věnovanými poezii, podstatně starší Karel Šiktanc je uznávaným básníkem a laureátem celé řady cen.

Piorecký vybíral básně uveřejněné časopisecky, knižně či na internetových stránkách v letech 2008–2009. Šiktanc jeho výběr zúžil přibližně na čtyři desítky textů.

Těžko lze tvrdit, že jde o to nejlepší, co bylo v minulých dvou letech napsáno. Čtenář by spíše měl věřit, že autoři výboru patří mezi znalce šíří kritického i čtenářského záběru. Kniha je mimo jiné i odpovědí na často pokládané otázky: jaký smysl má psaní a čtení poezie v naší době, zda by měla poezie tuto dobu reflektovat a do jaké míry by měla zůstat autonomní.

Nejlepší české básně. Editoři Karel Šiktanc a Karel Piorecký. Nakladatelství Host, 2009.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.