Bez práce už je více než dvacet procent Španělů

Podle nejnovějších zjištění Španělského statistického úřadu přišlo za poslední tři měsíce o práci 286 tisíc lidí. Španělsko je nyní země s největším počtem nezaměstnaných v eurozóně.

(pjed)

27.04.2010 17:38

Zapatero

Nejvíce se dnes propouští ve stavebnictví. Díky rozmachu odvětví přitom socialisté Josého Rodrigua Zapatera vyhráli poslední volby. Foto Guillaume Paumier / Wikimedia Commons.

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se v prvním čtvrtletí roku 2010 zvedla nad hranici 20 procent. S odvoláním na Španělský statistický úřad (INE) o tom informovala AFP. Ve srovnání se závěrem roku 2009 přišlo o práci 286 tisíc lidí. Jedná se o největší nárůst od roku 1997.

Podle lednových statistik INE bylo v posledním čtvrtletí minulého roku oficiálně nezaměstnaných 4 miliony 326 tisíc Španělů. V současnosti jsou to 4 miliony 612 tisíc.

Hospodářská recese dopadla v zemi obzvlášť tvrdě na stavebnický průmysl. Od podzimu 2008 nemají španělské stavební firmy zakázky a masivně propouštějí. Děje se tak přitom ve velkých vlnách, pokaždé když skončí stavební sezóna.

Španělsko v současné době vykazuje nejvyšší míru nezaměstnanosti z celé eurozóny. Vláda Josého Rodrigua Zapatera se navíc musí potýkat s rostoucím státním dluhem a nedůvěrou investorů. Podle analytiků z hlavního ekonomického proudu nemá Španělsko (spolu s Portugalskem) daleko do podobné situace, v níž se dnes nachází Řecko.

Další informace:
AFP Spain jobless rate above 20 percent in 1Q: paper


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.