John je u STEMu nejpopulárnější

Předseda Věcí veřejných John v šetření agentury STEM předstihnul dosavadní oblíbené politiky: Bohuslava Sobotku z ČSSD i Karla Schwarzenberga z TOP 09. Politologové se shodují, že je to novostí jeho tváře. Jisté zvolení ale mít nemusí.

(vd)

19.04.2010 18:30

304883_mediafax_david_polivka

Mediálně protřelý a v politice neokoukaný Radek John. Foto David Polívka, Mediafax

Na čele nejpopulárnějších politiků za duben se dle šetření agentury STEM umístil s odstupem před dalšími předseda Věcí veřejných Radek John. Druhé a třetí místo zaujali dva muži, kteří pořadí vévodili v posledním roce: místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka a bývalý ministr zahraničních věcí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Podle Lukáše Jelínka tak osobnost Radka Johna vychází vstříc poptávce občanů po nových, neokoukaných politicích. „Svým způsobem této oblibě rozumím, jeho popularita koresponduje s poptávkou po výměně politických elit ve společnosti,“ sdělil politolog Jelínek Deníku Referendum.

To potvrzuje i Jiří Pehe, který k tomu ještě dodává jeden pro Johna pozitivní aspekt: „Vedle toho se mi jeví podstatná okolnost, že Radek John patří mezi mediálně protřelého člověka. Umí vystupovat v médiích, umí se pohybovat na televizní obrazovce. Jeho nespornou výhodou zkrátka je, že vedle středově populistického programu, jenž nemá ekonomické, sociální či jiné ostré hrany, je s televizí zkrátka srostlý," míní Jiří Pehe.

Přímá úměra mezi popularitou politika a relevancí jeho partaje však platit nemusí. „Vždy si vzpomenu na Jiřího Dienstbiera a jeho Občanské hnutí. Zatímco on patřil stabilně mezi nejpopulárnější, OH ve volbách propadlo,“ upozorňuje ale Jelínek. Naopak Jiří Pehe má za to, že vstup Věcí veřejných do Sněmovny se zdá být stále pravděpodobnější, a to navzdory faktu, že Věci veřejné jsou – alespoň mediálně – stranou jedné tváře.

Radek John byl do zjišťování popularity zařazen vzhledem k faktu, že Věci veřejné ve výzkumech STEM v březnu poprvé překročily hranici pěti procent volitelnosti. Nepolitické osobnosti tvořící současnou vládu ani lídři neparlamentních stran, jež se zatím pohybují pod pětiprocentní hranicí, nebyli do zkoumání zahrnuti.

Na dalších místech nedošlo v šetření STEMu k nijak významným posunům, až na očekávatelný vzestup nového lídra občanských demokratů Petra Nečase, který obsadil čtvrtou pozici. Páté místo přisoudil průzkum Lubomíru Zaorálkovi, následuje Jiří Paroubek a Michal Hašek (všichni ČSSD).

Předseda KSČM Vojtěch Filip se podobně jako dříve pohybuje na třináctém místě s devětadvaceti procenty, podobný výsledek má dlouhodobě i lidovec Cyril Svoboda. Lídr zelených Ondřej Liška obsadil deváté místo s pětatřiceti procenty.

Citovaný výzkum STEMu byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších osmnácti let ve dnech 1.– 10. dubna 2010. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1 196 respondentů.

STEM se v dubnovém výzkumu popularity politiků zaměřil na čelné představitele parlamentních politických stran a subjektů s reálnou šancí dostat se v květnových volbách přes pětiprocentní kvórum nutné pro vstup do Poslanecké sněmovny.

Další informace:
STEM Popularita stranických politiků: novým lídrem žebříčku popularity politiků je Radek John


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.