Saúdská Arábie zvažuje příklon k jádru

Saúdská vláda oznámila, že hodlá založit centrum pro výzkum jaderné a obnovitelné energie. Podle pozorovatelů má instituce sloužit zejména rozvoji prvního.

(len)

20.04.2010 09:38

3389944110_5554842638_o

Saúdové dosud investovali zejména do výzkumu a vývoje elektráren, které využívají obnovitelné zdroje. Foto MartnPro, Flickr.com

Ropná velmoc Saúdská Arábie vyslala zatím nejsilnější signál, že chce vyvíjet atomovou energii. V sobotu státní představitelé oznámili otevření nového centra pro jaderné a alternativní energetické technologie.

Vznikající instituce má dle oficiálního zadání prozkoumat možnosti využití neropných energetických zdrojů, spojit a koordinovat výzkum jaderné a alternativní energie a připravit podklady pro příslušná politická rozhodnutí. Podle komentáře AFP se ale zaměří především na možnosti výroby energie z jádra. Centrum by mělo též v budoucnu vykonávat dohled nad veškerými obchodními aspekty využívání jádra
a řešit otázku nakládání s radioaktivními odpady.

Do čela institutu, jenž má být podle zpravodajské agentury SPA postaven v Rijádu, byl jmenován bývalý ministr obchodu Hašim bin Abdullah Jamání.

Saúdská Arábie disponuje největšími prokázanými zásobami ropy, rychlý populační růst a vysoká poptávka v zahraničí ale zvedly domácí produkci ropy a plynu na míru, která vyvolala mezi odborníky obavy. Dle AFP se proto stát rozhodl pomalu přesunout pozornost k jaderné energii, čímž následuje sousední Spojené arabské emiráty, které v prosinci uzavřely smlouvu s jihokorejským konsorciem na výstavbu čtyř atomových elektráren. Úmysl využít v budoucnu jaderné zdroje již dříve vyjádřily také Egypt, Sýrie, Omán, Jemen či Turecko.

Pouštní království doposud investovalo především do výzkumu a vývoje solárních panelů. V lednu saúdská vláda oznámila zahájení projektu odsolování mořské vody právě za pomoci slunce. Zařízení by mohlo produkovat až třicet tisíc krychlových metrů pitné vody denně. V druhé fázi by se kapacita solárního zařízení měla zvýšit až desetkrát.

Další informace:
AFP Saudis to build nuclear, renewable energy centre


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.