Dominik Duka se ujal úřadu

Pražský arcibiskup Dominik Duka se dnes v Katedrále sv. Víta oficiálně ujal úřadu. Duka vyjádřil soustrast přítomným Polákům a učinil vstřícné gesto v otázce sporu o Chrám sv. Víta.

(red)

10.04.2010 16:30

Duka_mediafax_jakub_polacek

Katedrála je podle Duky symbolem české státnosti a církev součástí národa. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Pražský arcibiskup Dominik Duka převzal v Katedrále sv. Víta z rukou svého předchůdce Miloslava Vlka biskupskou berlu, ujal se tím oficiálně úřadu. Pražský arcibiskup je zároveň nositelem čestného titulu primas český, stojí totiž v čele nejstarší a nejvýznamnější diecéze v zemi. Ceremonii uvnitř katedrály přihlíželo přibližně 2 500 lidí, někteří zůstali venku a sledovali velkoplošnou obrazovku s přenosem z chrámu.

Do slavnostní atmosféry dnešní intronizace zasáhla zpráva o tragické letecké nehodě, při které zemřely desítky lidí včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Na závěr bohoslužby projevil Duka soustrast zástupcům polské církve přítomným v chrámu i polskému velvyslanci. České televizi pak Duka řekl, že se o tragické události dozvěděl už před vstupem do katedrály. S Kaczyńským a jeho manželkou se několikrát osobně setkal, proto ho to velmi mrzí. Za oběti se pomodlili i věřící v katedrále.

Při slavnostním ceremoniálu poděkoval prezident Václav Klaus Vlkovi za jeho působení v úřadu a popřál hodně štěstí Dukovi. Klaus také vyjádřil přesvědčení, že se podaří dořešit některé sporné otázky mezi státem a církví. Hlavními jsou spor o majetkoprávní vyrovnání a o svatovítskou katedrálu.

Duka ve svém prvním kázání učinil vstřícné gesto v otázce sporu o Chrám sv. Víta. Vyzdvihl jeho význam pro národ, nikoliv výlučné vlastnictví církve. „Je dnes naším úkolem změnit dějiny vítězů a poražených na dějiny tvůrců a stavitelů," řekl Duka. Katedrála je podle Duky symbolem české státnosti a církev součástí národa.

Na závěr svého proslovu poděkoval kardinálu Vlkovi za vybudování základů, na kterých může stavět při své práci. Vlk stál v čele diecéze od roku 1991.
    
Duku, kterému bude za několik dní 67 let, čeká z titulu primase českého a pražského arcibiskupa řada jednání s politiky jako jednoho ze zástupců církví a náboženských společností v Česku. Papež Benedikt XVI. Duku jmenoval arcibiskupem letos 13. února.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.