Vláda se dohodla s odbory. Platy ve státní sféře se zvýší o osm procent
Jan KašpárekPlaty v nejhůře placených profesích vzrostou až o patnáct procent. Nejvíce si polepší civilní zaměstnanci soudů, státních zastupitelství a pracovníci v kultuře. Tarifní platy se zvýší o pět procent, zbylé peníze poputují na odměny.
Platy ve veřejném sektoru se příští rok zvýší v průměru o osm procent, shodla se vláda Andreje Babiše (ANO) se zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů. Obě strany nalezly i kompromis v otázce tarifů. Ty vzrostou o pět namísto původně navrhovaných čtyř procent. Zbylé finanční prostředky poputují do příplatků a odměn.
„Chci poděkovat odborům za konstruktivní jednání. Myslím, že výsledek je dobrou zprávou pro všechny zaměstnance ve veřejném sektoru,“ uvedl na tiskové konferenci ministr vnitra a zahraničních věcí Jan Hamáček (ČSSD).