LN: Langer bojuje o politické přežití

Langerovo vyškrtnutí má být podmínkou Topolánkova odchodu. Na „Íčko" bude nyní víc vidět.

(jm)

04.04.2010 15:59

Ivan_langer

Občanská válka v ODS pokračuje, na řadě má být Ivan Langer. Foto Aleš Běhounek, Mediafax

Po odchodu muže číslo jedna by v ODS mohl přijít na řadu také muž číslo dvě. Ani ne týden poté, co Mirek Topolánek definitivně ztratil důvěru svých kolegů a zavřely se nad ním stranické vody, začíná podle informací Lidových novin téct do bot také dosavadní dvojce strany Ivanu Langerovi. Ve výkonné radě ODS má být údajně většina delegátů pro jeho vyškrtnutí z kandidátní listiny do květnových voleb.

Ivan Langer, přezdívaný „Íčko", má mít devět dní na to, aby si zajistil dostatečnou podporu. Informace o jeho chystaném vyškrtnutí unikly do médií, takže má čas se připravit – pokud by se to včas nedozvěděl, plán spiklenců kolem Mirka Topolánka a Marka Dalíka by Langera na jednání výkonné rady překvapil.

Zveřejnění plánu je pro Langera na jedné straně výhoda, protože může aktivizovat své kontakty a přesvědčit část delegátů, aby ho neházeli přes palubu, na druhé straně ale také nevýhoda: pokud se Langer dostane do centra mediální pozornosti, bude se častěji mluvit o policejním spisu Krakatice, ve kterém bývalý ministr vnitra figuruje jako vědomý spolupracovník podsvětí.

To se před volbami jeho spolustraníkům určitě líbit nebude, kromě samotného Langera to bude poškozovat také šance strany ve volbách. Současný volební lídr Petr Nečas sice prohlásil, že o odvolání kontroverzního Langera by mohla rozhodnout jedině jeho domácí olomoucká organizace, ve skutečnosti ale o jeho vyškrtnutí může rozhodnout právě výkonná rada. Zde by měl Langerovo odvolání dokonce navrhnout sám odcházející Topolánek: Langerův odchod totiž má být údajně podmínkou jeho vlastního hladkého odchodu.

Společně s Langerem by měl podle dohod odejít také skandály opředený starosta Prahy 5 Milan Jančík, nad osudem rovněž nepopulárního pražského primátora Pavla Béma visí otazník.

Další informace:
Lidovky.cz Langer bojuje. Na odvrácení vyškrtnutí z voleb má devět dní


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.