Rusko: jedna z atentátnic byla teprve sedmnáctiletá dívka

Pondělní sebevražedné útoky v moskevském metru, při nichž přišlo o život čtyřicet lidí, spáchaly patrně vdovy po velitelích povstalců v Dagestánu a Čečensku na severním Kavkaze. Jedné bylo sedmnáct, druhé dvacet let.

(sea)

02.04.2010 18:28

4473035688_70eee82df2

Útoky na ruské metro byly prý odvetou za únorový masakr chudých obyvatel Čečenska a Ingušska, jehož se měli dopustit příslušníci ruské FSB. Foto Vokabre, flickr.com

Ruští vyšetřovatelé zřejmě odhalili totožnost přinejmenším jedné ze dvou sebevražedných atentátnic, které v pondělí v moskevském metru usmrtily čtyřicet lidí a více než sedmdesát cestujících zranily. Identifikace podle ruského tisku ještě není potvrzená, patrně se však jedná o vdovy po velitelích povstalců v Dagestánu a Čečensku na severním Kavkaze.

V jedné z atentátnic byla podle ruského listu Kommersant „předběžně rozpoznána“ sedmnáctiletá Džennet Abdurachmanovová (podle jiných zdrojů Abdullajevová), vdova po veliteli dagestánských povstalců Umalatu Magomedovovi, který byl zabit posledního dne loňského roku. Vyšetřovatelé ji považují za teroristku, která se vyhodila do povětří na stanici Lubjanka pod sídlem ruské tajné služby FSB.

Totožnost druhé atentátnice dosud nebyla určena. Podle Kommersantu však vyšetřovatelé uvádějí, že by jí s velkou mírou pravděpodobnosti mohla být Marcha Ustarchanovová, dvacetiletá vdova po jednom z vůdců čečenských povstalců, který byl zabit loni v říjnu při přípravě dalšího atentátu na čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova. Podle informací z Čečenska měla Ustarchanovová, po níž se pátrá jako po nezvěstné, stejnou jizvu jako teroristka ze zastávky Park kultury.

Obě ženy se prý původně nechaly naverbovat přes internet. Do Moskvy zřejmě přijely autobusem z dagestánského Kizljaru, kde ve středu dva sebevražední útočníci připravili o život dvanáct lidí, z toho devět policistů. Šéf Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Bortnikov ve čtvrtek ohlásil prezidentovi, že organizátoři útoků v Moskvě a Kizljaru jsou již známi, řada lidí byla zatčena a vedou se výslechy.

„Seznam opatření k boji proti terorismu se musí rozšířit. A musí být nejen účinná, ale i neoblomná, tvrdá a preventivní. Musíme trestat,“ řekl ruský prezident Dmitrij Medveděv, který ve čtvrtek odletěl do dagestánského hlavního města Machačkala, kde mimořádně jednal s vůdci severokavkazských republik.

K pondělním bombovým útokům na moskevské metro se ve středu na neoficiálním webu povstalců přihlásil hledaný vůdce jedné ze severokavkazských islamistických skupin Doku Umarov. Atentátnice podle něj útoky provedly jako odvetu za masakr chudých obyvatel Čečenska a Ingušska při sběru česneku, kterého se letos 11. února měli úmyslně dopustit příslušníci FSB.

Vůdce islámských separatistů dále prohlásil, že útoky na ruském území budou nadále pokračovat. Umarovovo prohlášení přišlo několik hodin poté, co zahraniční zástupce separatistů Šamsuddín Batukajev v telefonním rozhovoru s agenturou Reuters odpovědnost za moskevské atentáty odmítnul s tím, že povstalci plánují útoky na ruské ekonomické cíle, nikoliv proti obyvatelům.

Mladé atentátnice zaútočily na ruské metro téměř rok poté, co Medveděv oznámil ukončení ruských protiteroristických operací v Čečensku, při nichž během patnácti let přišlo o život více než sto tisíc Čečenců. V převážně muslimské republice však nadále pokračují násilné nepokoje a intenzita útoků islámských militantů v sousedním Ingušsku a Dagestánu se v posledních dvou letech stupňuje.

Další informace:
BBC News Teenage widow 'likely Moscow metro bomber' - police
The Guardian Moscow bomber named by Russian media
Reuters Russia says Moscow bomber was teenage "Black Widow"


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.