Rada vlády odmítá podporovat vývoj bezplatného softwaru

Pouze software, který na sebe vydělá alespoň jeden milion korun, je hodný podpory státu, rozhodla Rada vlády pro výzkum. Odborníci tento přístup kritizují.

(dar)

01.04.2010 09:08

239369_mediafax_jakub_polacek

Rada pro výzkum, vývoj a inovace si neblahou pozornost vysloužila už 13. listopadu 2009, kdy se před jejím jednání sešli vědci z iniciativy Věda žije na protestním happeningu. Foto Jakub Poláček, Mediafax

Rada pro výzkum, vývoj a inovace, která je poradním orgánem vlády ČR, vyřadila bezplatně poskytovaný software z podporovaného výzkumu. V novém návrhu hodnocení výzkumu a vývoje hodlá jako platnou položku zařadit pouze software, jehož použitím byl vydělán alespoň jeden milion korun.

Odborníci však upozorňují na fakt, že takzvaný free software se osvědčil již v průběhu několika desetiletí a jeho uživatelské využití je s placenými softwary srovnatelné. Software poskytovaný bezplatně podle nich plně naplňuje charakteristiky nezávislého výzkumu a vývoje s veřejným publikováním výsledků.

Krok Rady kritizuje i ředitel Ústavu fyzikální biologie Jihočeské univerzity Dalibor Štys. „Tím se český výzkum a vývoj distancuje od svého nejpřirozenějšího neinstitucionalizovaného partnera a zároveň od velkého množství přirozeně vznikajících poznatků," uvedl Štys.

Za vývojáře free softwaru se postavila i Česká pirátská strana. „Vyzýváme RVVI, aby přehodnotila svůj názor a zařadila software poskytovaný bezplatně zpět do hodnocených výsledků výzkumu a vývoje," prohlásil místopředseda České pirátské strany Jiří Rezek.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.