Kritizovala korupci, zabila ji bomba. Malta oplakává investigativní novinářku
Josef PatočkaDaphne Caruana Galizia kritizovala maltézskou vládu za údajný podíl na mezinárodních daňových únicích a praní špinavých peněz odhalených dokumenty Panama Papers. Nejspíše za to zaplatila v pondělí životem.
V pondělí odpoledne, jen několik minut poté, co na svém blogu publikovala poslední investigativní článek, usmrtila maltézskou novinářku Daphne Caruanu Galiziu bomba nastražená do jejího auta. Přestože se k vraždě dosud nikdo nepřihlásil, předpokládá se, že šlo o atentát s politickým motivem.
Galizia si totiž na ostrově, který je částečným daňovým rájem, získala všeobecnou popularitu nemilosrdnou kritikou tamního establishmentu za spolupráci s firmami organizujícími daňové úniky a nekalé finanční machinace. Letos na jaře vyústil skandál, vyvolaný mimo jiné jejími analýzami uniklých dokumentů Panama Papers, dokonce v předčasné volby.
Galizia na základě informací z uniklých dokumentů tvrdila, že manželka premiéra Josepha Muscata měla v Panamě tajné konto, na které ukládala peníze získané od ázerbájdžánského vládnoucího klanu Alijevů výměnou za to, že jistá ázerbajdžánská banka získala licenci k působení na ostrově.
Premiér v letních volbách nakonec úřad obhájil. Nedávno publikované práce Galiziové ho ale znovu obvinily z toho, že spolu se svými dvěma poradci ukrýval v zahraničí peníze získané od Ázerbájdžánců, tentokrát výměnou za maltézské pasy
Premiér samotný pondělní útok navzdory obviněním rezolutně odsoudil. „Bezvýhradně odmítám tento barbarský útok na lidskou bytost i svobodu projevu v naší zemi,“ prohlásil v bezprostřední reakci na atentát. „Všichni vědí, že paní Caruana Galizia mě tvrdě, politicky i osobně, kritizovala, tak jako jiné lidi, ale takovýto čin nelze zkrátka nijak ospravedlnit,“ doplnil.
Oběť mocných
Mnozí lidé dnes na Maltě přesto viní z odpovědnosti za atentát právě Muscata a jeho zájmový kruh. Hned mezi prvními nařknul premiéra syn Galiziové, Mathew Caruana Galizia, jenž pracuje pro Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, které takzvané Panama Papers před dvěma lety pomohlo zveřejnit. Se svou matkou Galizia úzce spolupracoval a v pondělí se jí na místě činu marně snažil zachránit z hořícího auta.
V prohlášení tvrdě napadl „zločince,“ kteří podle něj ostrovní stát řídí. Atentát je dle Galizii důsledkem „panující kultury beztrestnosti“, která nad ostrovem získala vládu. „Moje matka, tak jako jiní odvážní novináři, bránila právní stát před těmi, kteří se jej snažili zničit. Cílem útoku se stala, protože byla jediná, kdo to nevzdal,“ uvedl.
Premiér Muscat je podle Galizii „klaun,“ který v parlamentu řeční o novinářce, „jíž posledních deset let pomáhal démonizovat a šikanovat“. Sny Galiziové poukázal rovněž na vyjádření jednoho maltézského policejního důstojníka, který v příspěvku na Facebooku krátce po vraždě označil Galiziovou za „kravský trus“ a připsal: „Každý dostane, co si zaslouží… mám radost.“
O poctivosti státních institucí panují na Maltě obecně pochybnosti, přestože premiér Muscat prohlásil, že „neustane, dokud nebude zjednána spravedlnost“. Opozice přitom volá po tom, aby vraždu nevyšetřovaly maltézské úřady — tvrdí, že se jim nedá věřit a že jsou ve střetu zájmů, protože byly opakovaně Galiziovou kritizovány.
Celková situace v Evropě
Mnozí obyvatelé Malty se po frustraci a chaosu letošních předčasných voleb obávali, že nestabilita může vyústit v politické násilí, jaké země zažívala během ostrých sporů mezi dvěma hlavními politickými frakcemi v zemi: labouristy a národní stranou. Bombových atentátů v posledních letech v zemi přibylo, většinou byly nicméně spojovány s organizovaným zločinem a chyběl jim politickým motiv.
Specificky maltézské okolnosti případu mají nicméně globální rozměr. Podmínky novinářů se podle informací organizace Reporters Without Borders v posledních letech setrvale zhoršují v celém světě, Evropu nevyjímaje. Mezinárodní asociace novinářů vypočítává každý rok na základě složité metodologie pro všechny země světa takzvaný Index svobody tisku.
Přestože situace v Evropské unii je podle ní celosvětově dosud nejlepší, vůbec nejrychleji se zhoršuje. Míra omezení novinářské svobody se podle RWB v regionu zvýšila během posledních pěti let o 17,5 procenta, z toho o 3,8 jen za poslední rok. Zvláště problematická je dnes situace novinářů v Polsku, Maďarsku, Itálii a Chorvatsku, velmi vážná pak v Bulharsku. Z jednadvacátého na třiadvacáté místo loni spadla také Česká Republika.
Další informace:
AP News Bomb kills journalist who exposed Malta’s ties to tax havens
Times of Malta Watch: Daphne Caruana Galizia killed in Bidnija car blast
BBC News Malta blogger Daphne Caruana Galizia dies in car bomb attack
Euractiv Murder of Malta’s top investigative journalist provokes shock and outrage
The Guardian Malta car bomb kills Panama Papers journalist
The Guardian Murdered Panama Papers journalist's son attacks Malta's 'crooks'