Ložiska u Falklandských ostrovů jsou malá, ropa mizerná

Předpokládané množství ropy ve vodách okolo Falklandských ostrovů je nižší než se očekávalo. Akcie těžařské firmy spadly na polovinu.

(lh)

29.03.2010 19:59

Oilrig

S posledními výsledky průzkumů pozbývá nový spor o Falklandy důvodu. Foto mrpbps, flickr.com

Před časem znovu oživený spor mezi Argentinou a Velkou Británií o právo těžby ve vodách v okolí Malvín/Falklandských ostrovů zřejmě pozbude důvodu. Podle posledních zpráv není ložisko, na něž si oba státy činily nárok, vůbec tak bohaté, jak se předpokládalo. Dle BBC může být těžba ropy u Falklandských ostrovů dokonce prodělečná.

Podle odhadů korporace Desire Petroleum, která na Falklandy nechala s britským požehnáním vyslat průzkumnou vrtnou plošinu, mělo být pod vodami šedesát milionů barelů ropy. První výsledky zkušebních vrtů v Severofalklandské pánvi ale ukázaly, že šlo o odhad víc než přemrštěný. Místní ropa je navíc dle zkoumaných vzorků značně nekvalitní. 

V reakci na zveřejněnou skutečnost poklesly akcie Desire Petroleum na devětačtyřicet procent. Zástupci společnosti uvedli, že k celé věci vydají detailnější prohlášení až koncem týdne, po sérii dalších testů.

O Malvíny, respektive Falklandské ostrovy se pře Argentina s Velkou Británií již více než sto let. V roce 1982 podnikla argentinská junta na ostrovy invazi, Británie je ale obratem dobyla zpět.

Další informace:

BBC News Falkland Islands oil disappoints for Desire Petroleum


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.