Zaměstnanci britského McDonaldu zorganizovali svou historicky první stávku
Radek KubalaStávkující si stěžují na nízké platy a najímaní na smlouvy s negarantovanou pracovní dobou. Celkovým rozsahem jde spíše o symbolický protest, podle odborářů však bude snad počátkem soustavnějšího boje za lepší pracovní podmínky.
Nízké platy, nevýhodné pracovní smlouvy a nejistá budoucnost vyhnaly zaměstnance britských poboček McDonaldu poprvé v historii do ulic. Více než dvě stě lidí protestovalo v pondělí před budovou parlamentu v Londýně. Řada zaměstnanců celosvětové sítě rychlého občerstvení se navíc přidala k symbolické stávce.
Protestujícím vadí zejména mzda nedosahující ani deset liber za hodinu a takzvané zero-hour contracts — smlouvy s negarantovanou pracovní dobou, v nichž zaměstnavatel není povinen zaručit zaměstnanci počet odpracovaných hodin a prakticky si je najímá jen na určitou práci, když potřebuje. Někdy se tudíž stává, že zaměstnanci musejí do práce nárazově, jindy zas zůstávají dlouhou dobu doma, bez výdělku.
Centrem protestů jsou pobočky nadnárodního řetězce v jihovýchodních částech Londýna, v Cambridgi a Crayfordu. Prezident odborové organizace pekařů a pracovníků v potravinářství (BFAWU) Ian Hodson uvedl, že koncern měl v minulosti spoustu příležitostí pracovní podmínky svých zaměstnanců zlepšit.
„Příliš dlouho pracují pracovníci v rychlém občerstvení v prekarizovaných podmínkách. Často zažívají i šikanu za to, že se rozhodli vstoupit do odborů a protestovat,“ sdělil Hodson listu The Independent.
Jeho slova potvrdil jeden z organizátorů stávky, čtyřiadvacetiletý Tom Holliday, který upozornil i na neřešené situace sexuálního obtěžování na pracovišti. S drobnou šikanou se jako člen odborů setkává pravidelně.
„Jednou při obědové pauze k nám přišel vedoucí pobočky a začal se mi vysmívat, že se neholím. Ostatním pak na mě ukazoval a smál se, jak někoho takového vůbec můžou coby odboráře poslouchat a následovat,“ uvedl New Statesmanu jeden z příkladů, jak se vedení snaží podrývat jeho autoritu.
Podpora Labouristů a odpověď korporace
Protest svou účastí podpořili někteří poslanci Labour Party, například stínový ministr financí John McDonnell. „Pracovníci McDonaldu jsou z těch, kterých se změny pracovních podmínek extrémně dotýkají. Přitom se nebojí stávkovat. Být manažerem této společnosti, poslouchal bych dnes pozorně a začal s odbory vyjednávat,“ řekl McDonnell listu The Guardian.
Sympatie vyjádřil i předseda britských Labouristů Jeremy Corbyn, který se v oficiálním prohlášení postavil za „odvážné pracovníky, kteří vůbec první stávkou v této firmě píší historii“.
Britské vedení McDonaldu na silnou mediální odezvu protestů odpovědělo, že celý problém vyvolal jen nepatrný zlomek zaměstnanců. Zároveň prý v minulosti nabídli prodavačům změnu smlouvy na trvalý pracovní poměr, avšak většina z nich si chtěla ponechat flexibilní pracovní dobu.
Podle představitelů odborů nicméně firma své sliby nikdy nesplnila. Naopak upozorňují, že výdělky pracovníků na pobočce v Cambridgi často nestačí ani na zaplacení drahých londýnských nájmů. V tlaku na vedení korporace nechtějí odbory polevit a stávku považují spíše jen za nový začátek boje za lepší pracovní podmínky.
Další informace:
The Guardian McDonald’s workers rally outside parliament amid first UK strike
The Guardian McDonald's workers to go on strike in Britain for first time
The Independent McDonald’s faces strike for first time in UK as workers take action over pay and zero-hour contracts
CNBC News McDonald’s workers in the UK go on strike for first time
New Statesman McStrike: Why McDonald's staff are taking to the picket line