Klesající podpora EU v České republice je odpovědnost i českých politiků
František NejedlýPouze třiatřicet procent Čechů vnímá naše členství v EU pozitivně. Je namístě se ptát, proč v tak důležitém období česká podpora unie klesá, a co s tím můžeme dělat.
Důvodů pro nízkou podporu unie u nás i na jiných místech Evropy je celá řada. Často bývá zmiňován unijní demokratický deficit, neexistence evropského veřejného mínění, přílišná vzdálenost Bruselu nebo nedostatečná role medií. Jsou zde ale i další aspekty, na které je dobré se zaměřit.
Například, jaká je role národních — tedy v našem případě českých — politických elit. A to jak s ohledem na to, jak komunikují o Evropské unii doma, ale také jakým způsobem přispívají k tomu, aby Evropská unie byla opravdu schopna reagovat na existující problémy a přinášet taková řešení, která od ní evropští občané očekávají.
Překrývání vlastních neúspěchů národními sentimenty
Je obecně známo, že si domácí politici rádi přivlastňují úspěchy unie, ale své vlastní neúspěchy nebo neschopnost něco prosadit naopak rádi svádí na Brusel. Taková strategie je možná politicky výhodná, na obraz unie doma má ovšem devastující účinky. Tím spíš pokud se spojuje s historickými národními sentimenty.
Pro příklady nemusíme chodit daleko do minulosti. Podpora změny Ústavy zavádějící právo na držení zbraně, kterou předminulý týden schválila Poslanecká sněmovna, byla tažena kritikou EU pro příliš přísnou úpravu celoevropských pravidel pro držení zbraní a neschopností unie doopravdy řešit bezpečností problémy Evropy.