Británie si zakázala kazetové bomby

Spojené království se oficiálně připojilo k více než třiceti státům, dle kterých by zbraň zabíjející převážně civilisty neměla mít v civilizovaném světě místo.

(sal)

25.03.2010 13:59


Spoluautor: Petr Jedlička

Demonstration_cluster_bomb

Kazetovou munici tvoří obal naplněný mnoha výbušnými kapslemi. Ty často obsahují fosfor či kovové střepiny, které se po výbuchu rozšíří do okolí a spálí, respektive roztrhají každou překážku. Foto Wikimedia Commons

Dolní sněmovna Spojeného království Velké Británie schválila zákon, jenž zakazuje britské armádě využívat kazetovou munici. Poslanci tak oficiálně dostáli závazku, který Británii vznikl po podepsání mezinárodní Úmluvy o tříštivé munici (CCM).

Podle agenturních komentářů je zákon spíše formalitou, neboť Britové přestali kazetovou munici používat už v roce 2008. Dle občanských sdružení, jež proti kazetové munici bojují, jde ale o symbolicky důležitý krok k úplné likvidaci tohoto druhu zbraně v celosvětovém měřítku. 

Kazetovou, nebo též tříštivou municí se rozumí dělostřelecké projektily a letecké pumy, které jsou naplněny mnoha výbušnými kapslemi. Ty často obsahují též fosfor nebo kovové střepiny. Po výbuchu vlastního obalu – kazety – se kapsle roztříští do okolního prostoru a každou překážku buďto spálí, nebo roztrhají. Mnoho z nich ale nevybuchne hned – část kapslí zůstane roztroušena po zemi a aktivují se až v okamžiku, kdy se k nim přiblíží lidé.

Náměstek britského ministra zahraničí Chris Bryant uvedl, že motivací pro schválení zákona byly informace o hrozivých dopadech této munice. Dodal, že až šedesát procent lidí, kteří následkem použití bomby zemřeli, byli civilisté a mezi nimi byla až jedna třetina dětí. Mluvčí Liberálních demokratů Edward Davey vyzval vládu navíc i k vyčištění oblastí, v nichž anglická armáda tuto munici použila.

V britském parlamentu získal příslušný zákon podporu všech zastoupených stran, při třetím čtení se nesetkal s žádnou opozicí. Protože jej schválila už také Sněmovna lordů, čeká se jen na podpis královny.

Úmluva o tříštivé munici, která zakazuje nejen používání, ale i výrobu, prodej, nákup a skladování příslušných zbraní, byla dojednána po mnohaleté kampani desítek občanských organizací na tematické konferenci v Dublinu v květnu 2008. O šest měsíců později ji v Oslu podepsala stovka států. Jenom třetina ji ale doposud ratifikovala. V platnost by měla vstoupit šest měsíců po ratifikaci třicátým signatářem. K té došlo letos v únoru.

Úmluvu nepodepsaly Spojené Státy, Rusko, Čína, Pákistán a Izrael – země, jež většinu kazetové munice vyrábějí. Barack Obama dohodu léta podporoval. Po jeho nástupu do prezidentského úřadu však v americké administrativě získali navrch politikové, kteří prosazují jen zdokonalení munice do podoby, v níž nebude docházet k opožděným výbuchům.

Mezi zastánce zdokonalené kazetové munice patří dlouhodobě Hillary Clintonová nebo republikánský prezidentský kandidát John McCain.

Česká republika se k CCM připojila. K ratifikaci úmluvy však zatím u nás nedošlo.  

Další informace:
Common dreams Cluster Bombs Banned for UK Armed Forces


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.