Dernerová obhájila křeslo senátorky už v prvním kole, propadla pravice

Alena Dernerová potvrdila v opakovaných senátních volbách na Mostecku roli favoritky, mandát obhájila už v prvním kole. Hlas ji dalo téměř 55 % voličů. Kromě druhého Jiřího Šlégra z ČSSD nikdo neobdržel více jak deset procent hlasů.

(vd)

30.01.2017 11:51

225693_mediafax_mikulas_krepelka

O tom, že bude Dernerová senátorkou i dalších šest let, rozhodli voliči už v prvním kole. Foto Mikuláš Křepelka, Mediafax

Alena Dernerová obhájila v opakovaných senátních volbách na Mostecku svůj mandát v horní komoře již v prvním kole. Svůj hlas jí dalo 54,90 % voličů, druhého Jiřího Šlégra volilo pouhých 15,73 % voličů, žádný další kandidát neobdržel více než deset procent hlasů. Voleb se zúčastnilo dvanáct procent právoplatných voličů.

Dernerová po sporech uvnitř hnutí Severočeši.cz kandidovala za Spojené demokraty - Sdružení nezávislých. „Myslela jsem si, že vzhledem k vyššímu počtu uchazečů o senátorský mandát budou dvě kola. Jsem opravdu velmi mile překvapená. Děkuji všem, kteří k volbám šli a hlas mi dali. Je to neuvěřitelné,“ uvedla Dernerová v reakci na výsledek voleb v rozhovoru pro Mostecký deník. Dle svých slov zatím neví, v jakém senátorském klubu zakotví.

Senátní volby na Mostecku skončily drtivou porážkou především pro pravici. Propadl ale také kandidát KSČM. Volební výsledek musí být zklamáním především pro Jiřího Biolka (hnutí STAN), který se na podzim v řádném termínu voleb jen těsně nedostal do druhého kola, scházelo mu tehdy 179 hlasů. Tentokrát ho ale volilo pouhých 5,91 % voličů. Komunista Josef Nétek skončil sice celkově třetí, avšak ani on nemůže být se ziskem pouhých 7,37 % hlasů spokojený.

Propadl také kandidát hnutí ANO Roman Ziegler, který obdržel jen 6,69 % hlasů. Hnutí ANO přitom na podzim v řádném termínu voleb na Mostecku nikoho nenominovalo. Pokud jde o kandidáty tradiční pravice, ani jeden neoslovil přes pět procent voličů: Libuši Hrdinovou (ODS) volilo 4,10 % a Zbyňka Vodáka (TOP 09) dokonce pouhých 1,80 % voličů.

O opakování voleb rozhodl NSS, který vyhověl třem stížnostem. Před volbami se totiž rozštěpilo hnutí Severočeši.cz a část z nich nepovažovala Dernerovou za řádnou kandidátku hnutí. Soud své rozhodnutí zdůvodnil chybou magistrátních úředníků, kteří nereagovali na odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Dernerová se tak navzdory rozhodnutí Severočechů.cz voleb zúčastnila a s přehledem je vyhrála. Ve druhém kole jí svůj hlas dalo přes sedmdesát procent voličů. Senátní volby na Mostecku vyhrála Dernerová již v roce 2010, tehdy ve druhém kole porazila Zdeňka Brabce z ČSSD, svůj hlas jí dalo 65,14 % voličů.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.