Rusko v sobotu čeká Den protestů

V řadě ruských měst by měla v sobotu proběhnout série volně koordinovaných protestních akcí. Organizátoři chtějí upozornit na neschopnost současné vládní garnitury řešit problémy obyčejných lidí.

(pjed)

19.03.2010 18:43

4ae4807fdcac9

V ulicích Moskvy či Sankt-Petěrburku se jistě ukáže i Garry Kasparov (vpravo). Do hnutí Solidarita se zapojil po neúspěchu volné koalice Jiné Rusko. Foto namarsh.ru

Více než padesát demonstrací, blokád a protestních pochodů by mělo v sobotu proběhnout v několika desítkách ruských měst. Akce pořádají různé aktivistické skupiny, politická a zájmová sdružení. Cílem takzvaného Dne hněvu nebo též Dne protestů je podle organizátorů upozornit na neschopnost současné vládní garnitury řešit problémy obyčejných lidí, bojovat s korupcí a vytvořit celkově občansky snesitelné podmínky života v zemi.

 „Lidé jdou do ulic, jelikož nemají žádnou jinou možnost vyjádřit svůj názor,“ řekl pro agenturu Reuters Ilja Jašin z hnutí Solidarita, které protesty spoluorganizuje. „Lidé si začínají spojovat špatnou hospodářskou situaci s politickým monopolem v Rusku.“

Právě hnutí Solidarita, v němž kromě Jašina působí také Boris Němcov, Garry Kasparov a řada dalších postav z někdejší protiputinovské opozice, jednotlivé protesty koordinuje. Každá z plánovaných aktivit je ovšem zaměřená trochu jinak. V jednom z měst budou kupříkladu demonstrovat automobilisté proti vysokým daním, v jiném zas důchodci proti nízké úrovni penzí. Jednotícím prvkem všech protestů zůstává pouze kritika stávajících poměrů a současných vládců.

Jak připomíná Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), politická i občanská opozice jsou v Rusku dlouhodobě slabé. Po propadu Svazu pravicových sil a strany Jabloko v takřka všech volbách od nástupu Vladimira Putina do prezidentského úřadu v roce 2000 zůstala ruská liberální pravice rozhádaná a neschopná koordinované akce. Politicky prorazit se nepovedlo ani iniciativě Jiné Rusko, která sdružovala široké opoziční spektrum, od přesvědčených libertariánů až po nacionální bolševiky. Dumu i regionální vlády stále kontroluje Jednotné Rusko, které se o moc dělí s dalšími prorežimními stranami: Spravedlivým Ruskem a LDPR Vlamira Žirinovského. Jedinou oficiální opozicí zůstávají staří komunisté.   

Teprve od příchodu hospodářské krize se zdá, že kritika dominance jednoho politického proudu zosobňovaného premiérem Putinem a prezidentem Medveděvem opět sílí, připomíná agentura Reuters. Dne 30. ledna 2010 proběhla v Kaliningradu demonstrace s dvanáctitisícovou účastí, během února se masově protestovalo v šestici dalších měst.

Hojnou účast očekávají pořadatelé i v sobotu. Ve Vladivostoku, v Irkutsku, v Moskvě a v Sankt-Petěrburku by měly dle jejich slov přijít tisíce. Jinde se počítá „minimálně se stovkami“.

Další informace:
Reuters Opposition protest day to test Russia's rulers
Radio Free Europe / Radio Liberty Kaliningrad Prepares To Take On The Kremlin, Again
RIA Novosti New Solidarity opposition movement officially formed in Russia


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.