Výměna ministrů: skončí Němeček a Dienstbier. Jistotu nemá ani Marksová

Bohuslav Sobotka odvolá ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Podle zjištění Deníku Referendum nemá nic jisté ani ministryně Michaela Marksová. Jasno bude po návštěvě premiéra v Lánech.

(vd)

08.11.2016 09:58

Sobotka

Jiří Dienstbier na demonstraci, které se konala na podporu Bohuslava Sobotky po tzv. Lánském puči na podzim roku 2013. Foto MDA

Z vlády Bohuslava Sobotky budou odvolání ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier. Deníku Referendum to řeklo několik na sobě nezávislých zdrojů, jejichž jména nemůžeme zveřejnit. V posledních hodinách se navíc zdá, že svou pozici ve vládě nemusí uhájit také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová. Jan Mládek naopak v pozici ministra průmyslu skoro jistě zůstane.

Premiér a předseda ČSSD avizoval odvolání některých ministrů v pátečním dopise spolustraníkům. Svůj krok odůvodnil únavou některých ministrů. „Potřebujeme novou krev. Proto jsem se rozhodl, že obměním svůj tým. A to jak na úrovni vlády, tak ve strukturách strany. Někteří kolegové jsou unaveni a potřebují vystřídat,“ napsal.

A přestože původně tvrdil, že chce mít jasno do 10. prosince, jména odvolaných ministrů veřejnosti oznámí nejspíš již po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Sobotka se ke svému kroku rozhodl nejpozději v pondělí, kdy měl po jednání vlády schůzku postupně s Němečkem, Dienstbierem i Marksovou. A zatímco večer vše nasvědčovalo, že budou odvolání pouze první dva jmenovaní, v tuto chvíli nelze vyloučit také odvolání Marksové.

„Umím si představit, že budu mít roli ministra, nebo nějakou jinou,“ řekl po schůzce s premiérem novinářům Němeček. „Pro mě je důležité, jak z této situace vyjde sociální demokracie. Já se nemůžu dívat na to, jak se nám někteří naši političtí konkurenti chechtají a mají radost z toho, že se nám teď úplně nedaří,“ dodal Němeček.

Většina pozorovatelů Sobotkův krok hodnotí jako přirozenou reakci na prohrané krajské a senátní volby. Premiér podle nich mohl volební porážku své strany v krajských a senátních volbách ignorovat jen stěží.

ČSSD získala v senátních volbách pouze dva mandáty, v krajských pak zvítězila pouze na Vysočině a v jižních Čechách. Zatímco v roce 2012 volilo sociální demokraty 23,58 %, letos jen 15,25 % voličů. Mandátů získala ČSSD před čtyřmi lety 205, letos už jen 125. Nejvíce lidí volilo ČSSD v Jihočeském kraji: 22,55 % voličů, v Libereckém jich bylo ale jen 8,04 %.

Příští rok na jaře se navíc koná sjezd sociální demokracie, kde bude Bohuslav Sobotka obhajovat post předsedy. V tuto chvíli sice nemá vyzyvatele, odvolání ministrů lze ale také interpretovat jako pokus uklidnit a uspokojit jednotlivé vnitrostranické frakce a stabilizovat svou pozici v čele strany před sněmovními volbami.


A co si myslíte vy? Diskuse (10 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

Dana_h

Dana Havlenová - Ostrava - jih

Sobotka podřezává... Úterý, 8.Listopadu 2016, 10:23:43

nejen svoji politickou kariéru, ale také sociální demokracii jako takovou. Změny, které chystá, nejsou změny, ale drobné kosmetické úpravy. Sociální demokracie zůstává pro mne nadále zcela nevolitelnou partají.

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Špatné zprávy Úterý, 8.Listopadu 2016, 10:26:12

Pokud by to tak bylo, tak by to bylo velmi špatné. Taková výměna by vyhovovala Hradu a Babišovi. Pokud chce Bohuslav Sobotka vyhrát volby, tak by měl vzdorovat Hradu a Babišovi a neměl by dělat to, co chce Hrad a Babiš. Tímto oslabí evropské a demokratické směřování sociální demokracie a posílí autoritativní a oligarchické trendy v naší zemi.

Slušnost byla a je předností Bohuslava Sobotky, pouze by ji měl korigovat vůči těm, kdo se nechovají slušně k němu, to je prezident Zeman a Andrej Babiš.

Martin Pleva - pedagog, Brno

Sobotka se definitivně pomátl Úterý, 8.Listopadu 2016, 17:30:58

Začal usilovně pracovat na tom, aby ČSSD skončila na 10%. Zbavit se nejprogresivnější tváře socdem (Dienstbiera) a dvou dalších velmi solidních ministrů - to se snad opravdu nedá nazvat jinak než sebevražda...

Luděk Ševčík - OSVČ

Otázka je jiná. Úterý, 8.Listopadu 2016, 18:10:29

A to, kam dovedla ČSSD politika, kterou zde vy vychvalujete? Odtržení od klasického elektorátu levice. Příklon k eterickému středovému liberálovi.
Z vandru domů, to by mělo být Sobotkovo heslo. Dost hledání třetí cesty. Začít opět dělat sociálnědemokratickou politiku.

Martin Pleva - pedagog, Brno

Ano, sociálnědemokratickou, ne fašistickou Úterý, 8.Listopadu 2016, 23:31:6

Čili nic pro L. Ševčíka...

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Čtvrtek, 10.Listopadu 2016, 16:23:36

Tak dnes už Sobotku vyzvali ke vzpamatování se i socdemáčtí Idealisté.
Nezbývá než souhlasit.
Sobotka, jak ho mám rád, je momentálně oslabený a úplně dezorientovaný.

Pokud nového předsedu tak koho?
Někde jsem četl Tejc, ale to je dost plochý technokrat.
Zaorálek nebo Valachová, podle mě.

Pavel Kolařík - informatik

Jedině Jiří Dienstbier Čtvrtek, 10.Listopadu 2016, 18:39:32

Jiného věrohodného kandidáta na předsedu tam nevidím. Ale to oni nikdy neudělají.

Takže se při příštích volbách těším na boj dvou tradičních rivalů: ČSSD a ODS.
Tentokrát ovšem v kategorii "pod 10 procent".
A po pravdě řečeno, nevím, komu budu fandit ... :-)

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Neděle, 27.Listopadu 2016, 18:28:1

Tak po Pardubickém a Královohradeckém kraji, které získal, se Sobotka objevil na Zlínsku --- a získal ho taky.
Přijel brzo, aby mohl předem nezávazně debatovat s delegáty, a byl připravený.
Jeho projev zaujal: "Jeho projev, který byl nezvykle delší, to by bylo slyšet špendlík spadnout, opravdu delegáty oslovil. V dalších debatách mu ta podpora byla přiřknuta a na závěr konference to byla jednoznačná podpora," řekla předsedkyně krajské organizace Milena Kovaříková.

To rád slyším, předseda se evidentně otřepal a jde do boje.

Osobně souhlasím se soc. dem. matadorem Jičínským -- Sobotka je dobrý předseda, neštěpit teď funkce předseda/premiér, zvolit ho předsedou a pokusit se vyhrát parlamentní volby.
Přestat zmatkovat a semknout se.
Není to nemožné.

Samozřejmě by velmi pomohlo, kdyby Bohuslav Sobotka dokázal uzemnit a strhnout plná náměstí stejně jako delegáty krajského kongresu................ ale kdo ví, třeba vyroste s úkoly.

Na každý pád sám to nedokáže určitě.

Aleš Morbicer - invalidní důchodce a audiofil, Ostrava

Neděle, 27.Listopadu 2016, 18:28:54

P.S.:
http://zpravy.idnes.cz/nominacni-sjezd-cssd-sobotka-zlin-drg-/domaci.aspx?c=A161127_155716_domaci_hro

Dana_h

Dana Havlenová - Ostrava - jih

Fascinuje mne, jak to v soc. dem. funguje... Pondělí, 28.Listopadu 2016, 10:15:55

... a jak páni "politici" počítají s tím, že voličova paměť sahá k nejbližšímu billboardu. Pokud Chovanec přežije po pravici Sobotky další volební sezonu, nedám za budoucnost této strany zlámanou grešli. Pokud tak vehementně podporují Sobotku (s Chovancem v zádech) jeho vlastní spolustraníci, tak opravdu nechápu, kdo vlastně jsou lidé, kteří dnes tvoří tuto stranu.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.