Maroko pokračuje v energetickém obratu, ozelení stovky mešit

Africké Energiewende přezdívají komentátoři energetickému obratu v Maroku, kde vznikne v nejbližších letech největší solární elektrárna na světě, největší soustava větrných elektráren v Africe a nově i stovky úsporně fungujících mešit.

(rk)

10.09.2016 01:00

A1

Ekologizace provozu čeká i relativně moderní mešitu krále Hassana II. v Casablance. Foto NA, WmC

Maroko, které pořádá na začátku listopadu dvaadvacátý klimatický summit (COP22), ozelení do března 2019 šest stovek mešit po celé zemi. Oznámila to marocká vláda na začátku týdne s tím, že prvních sto mešit projde ekologizací provozu ještě letos. Na projektu spolupracuje africký stát s Německem, přičemž sedmdesát procent investic zaplatí marocké ministerstvo islámských záležitostí.

Konkrétně hodlá marocká vláda investovat zejména do snížení energetické náročnosti mešit, úsporných žárovek, solárních ohřívačů vody a solárních panelů na výrobu elektřiny.

Podle vedoucího projektu Jana-Christophera Kuntze chce Maroko především zvednout v islámském světě povědomí o klimatických problémech. Autoři projektu se inspirovali loňským prohlášením imámů, kteří vyzvali k záchraně klimatu.

„Mešity jsou důležitým centrem sociálního života v Maroku. Lidé si zde vyměňují různé myšlenky a pohledy na důležité otázky, jakými jsou i ekologické problémy,“ řekl Guardianu Kuntze.

Podobně mluví i ministryně životního prostředí Hakima el-Haité. „Je nesmírně důležité, aby se muslimské země vrátily k tradicím a začaly připomínat lidstvu, že nejsme důležitější než příroda. Musíme chránit Zemi, a přitom ochránit lidstvo,“ řekla Guardianu el-Haité.

Africké Energiewende a gender

Mnozí analytikové přirovnávají marocké snahy o energetickou nezávislost k německému energetickému obratu Energiewende. V Maroku vzniká největší soustava větrných elektráren v Africe a letos by měli v saharské poušti spustit i největší solární elektrárnu na světě.

Přirovnání k německé Energiewende napomáhá i německá účast v projektu, která je podle vedoucího projektu Kuntzeho hlavně technologická. „Nehájíme u nás zájmy Německa, důležité je, že s nápadem na energetický obrat přišla marocká vláda sama,“ řekl Guardianu Kuntze.

Podle marocké vlády má snaha o energetický obrat i příznivé účinky na genderovou rovnost v zemi. Projektu se účastní řada takzvaných mourchidates (ženy duchovní) a čtvrtina účastnic projektových seminářů jsou ženy.

První „zelené“ mešity vzniknou ve velkých městech jako jsou Rabat, Marrákéš nebo Casablanca, avšak vláda počítá i s přestavbou mešit v malých městech a na vesnicích. Kabinet rovněž slibuje, že na aktuální projekt naváže v budoucnosti dalšími.


Další informace:

The Guardian Morocco to give 600 mosques a green makeover
Daily Mail COP22 host Morocco's mosques are going green
Phys.org COP22 host Morocco's mosques are going green


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.