Ostravské ovzduší mění geny, úřady nepostupují dost razantně
Dušan RadovanovičVědci zjistili, že i krátkodobý pobyt v Ostravě může vyvolat závažné změny genetického materiálu. Největší znečišťovatelé se však místo nápravy odvolávají proti zpřísnění emisních limitů a kontrol.
Vědci z Ústavu experimentální medicíny AV ČR zjistili, že i krátkodobý pobyt v Ostravě může vést k poškození chromozomů, změně genetické výbavy a ve svém důsledku i k zvýšení rizika rakoviny.
Čtyři vědci z Akademie věd se rozhodli experimentovat na vlastním těle. V Praze si nechali odebrat krev a odjeli na tři týdny do Ostravy, Karviné a Havířova. Po svém návratu podstoupili komplexní vyšetření.
Výsledky vědce šokovaly. Analýza buněčných mikrojadérek totiž prokázala, že u nich došlo k polovičnímu nárůstu chromozomálních aberací. To v praxi znamená, že dojde k výrazné změně tvaru a struktury chromozomu a tím i ke změně genetického materiálu.
„Poškození, která jsme zjistili, nejsou absolutně normální," konstatoval Radim Šrám z ÚEM. Změny chromozomů totiž vedou ke klinickým změnám v organismu. Dochází například k zastavení růstu buněk, což může způsobit rakovinu. Výrazně zvýšený výskyt rakoviny také lékaři na Ostravsku diagnostikují.