Jde o kampaň ČSSD, vodu nezdražujeme, říká Brabec. Návrh stahuje z vlády

Poté, co odmítli plánované zdražování vody sociální demokraté a odboráři, se rozhodl ministr životního prostředí připravovaný materiál stáhnout z jednání vlády. Zároveň tvrdí, že se jeho ministerstvo nechystalo poplatky za vodu zdražit.

(vd)

23.08.2016 11:06

11041753_783977111672524_6425039407590832726_n

Náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje, tvrdí Brabec. Foto FB ANO

„Kampaň sociálních demokratů proti údajnému zdražování vody považuji za pokryteckou a podrazáckou. Stále si stojím za tím, že podzemní voda jako cenná surovina stojí za naši větší ochranu, ale náš koaliční partner brutálně zneužil toto téma v rámci předvolebního boje. Po řádném vypořádání novely vodního zákona přitom neměl žádné zásadní připomínky, natož nepřekonatelné výhrady, jak se nyní zdá.“ Tak reaguje ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO na kritiku sociálních demokratů a odborářů, kteří minulý týden plánované zdražování vody kritizovali.

Brabec se zároveň razhodl materiál z jednání vlády stáhnout. „Nezvedneme poplatky za vodu. Návrh nepředložíme, pokud na něm nebude koaliční politická shoda,“ vysvětluje ministr Brabec. Podle jeho náměstkyně Bereniky Peštové má ministerstvo i nadále ambici chránit podzemní vodu. „Čekali jsme odbornou debatu, z níž vzejde kompromis, a to, jak jsme dopředu deklarovali, sociálně únosný,“ uvedla na tiskové konferenci.

Zvýšením poplatku za odběr podzemních vod chtělo dle jejích slov ministerstvo motivovat vodohospodářské společnosti, aby tam, kde to jde, primárně využívaly povrchovou vodu. „A tu podzemní vodu, jejíž využití se rok od roku zvyšuje, ochránily a ponechaly na období sucha. Finance, které se za poplatek vyberou, jsou formou dotací využívány obcemi a městy právě mimo jiné na budování studní, nových zdrojů pitné vody a úpraven vod. Náš návrh také obsahoval nástroj na zlepšení kvality povrchových vod, protože i v této oblasti má ČR stále rezervy,” vysvětlila Peštová.

Plán ministerstva kritizovali na začátku minulého týdne koaliční sociální demokraté a odboráři. Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka avizoval, že jeho ministři pro návrh na vládě ruku nezvednou. „Boj se suchem nesmí být záminka pro bezdůvodné plošné zvyšování nákladů domácností, které odebírají vodu z veřejných vodovodních sítí a nemohou ovlivnit, zda je v důsledku místních podmínek získávána více z povrchových či podzemních zdrojů,“ uvedl Sobotka.

Sociální demokraté uvedli, že v minulých letech již vodné a stočné výrazně rostlo mimo jiné v důsledku investic do vodovodních a kanalizačních sítí a nových čistíren odpadních vod a také kvůli zvýšení DPH u vodného a stočného za pravicových vlád z původních pěti procent na současných patnáct procent. „Ministerstvo životního prostředí se snaží protlačit prostřednictvím novely zákona o vodách trojnásobné zvýšení poplatků za odběr podzemní vody. Nemůžeme souhlasit s tím, že by lidé měli platit za vodu vyšší poplatky,“ uvedl premiér.

Odboráři zase požadovali, aby navýšení poplatků za vodu projednala nejdříve tripartita. „Pokud by se zvedly poplatky tak, jak jsou navržené v zákoně, přineslo by to sedm až osm korun zvýšení na metr kubický pitné vody, což by znamenalo u pětičlenné domácnosti s nízkými příjmy narůst výdajů až o 1700 korun ročně,“ popsal dopady návrhu v případě Olomoucka místopředseda Odborového svazu pracovníků dřevozpracujícího odvětví, lesního a vodního hospodářství Pavel Růžička.

„Náš požadavek je, aby vláda přerušila diskuzi k tomuto materiálu a šlo to na tripartitu. Jsme připraveni se k tomu operativně sejít,“ doplnil předseda ČMKOS Josef Středula. Brabec na výtky reaguje tím, že se namísto odborné debaty zvedla vlna politické hysterie. „Z posledních vzrušených reakcí k našemu návrhu vodní novely zazněla i výzva k jisté otevřenosti. Ať stát ukáže, kolik vybírá za poplatky za vodu a co naopak přináší do vodohospodářské infrastruktury,“ říká Brabec s tím, že stát vybral v letech 1992 až 2014 na poplatcích za odběr podzemní vody šestnáct miliard korun. Z toho podle slov ministra celých 32 miliard do infrastruktury zase vrátil.

Všechny zainteresované aktéry ministr životního prostředí vyzval k tomu, aby ukázali, proč lidé platí za vodu v České republice v průměru víc než v Izraeli. „Proč lidé platí stále víc, i když vodou šetří a i když se poplatek za podzemní vodu patnáct let nezvedl ani o haléř! A zda všechny peníze, které občan platí, se také vracejí zpátky do vodohospodářské infrastruktury. Věřím, že tuto výzvu a praktické kroky s ní spojené podpoří sociální demokracie či ČMKOS, a to stejně hrdinsky jako vystoupili po mnoha měsících mlčení proti této novele,” uzavřel Brabec.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.