Zažít město jinak se rozšiřuje a spouští crowdfundingovou kampaň

K sousedským slavnostem Zažít město jinak se letos přidají další města. Také v Praze se festival dále rozšiřuje. Organizátoři rovněž spustili crowdfundingovou kampaň, která má pořádání slavností podpořit.

(jb)

17.08.2016 15:09

Letn_

Aby sousedské slavnosti byly finančně udržitelné, potřebují organizátoři ze spolku Auto*Mat dlouhodobější finanční podporu. Foto Auto*Mat.cz

Již po jedenácté se třetí zářijovou sobotu uskuteční slavnosti Zažít město jinak. Tentokrát se jich zúčastní sedmdesát jedna míst v Praze a dvacet jedna v dalších městech. Organizátoři se letos poprvé rozhodli vyzvat veřejnost a požádat ji o finanční pomoc. Na realizaci letošních akcí spustili crowdfundingovou kampaň s mottem #Nenímitofuk, která poběží do 17. září.

Kromě tradičních míst se v letošním roce do festivalu nově zapojila města jako Písek, Jihlava, Liberec, ale třeba i Terezín. V Praze se v místa setkávání poprvé promění ulice Jateční, Přístavní a Vojtěšská či Puškinovo náměstí nebo ulice Lucemburská a Slavíkova na Praze 3. Letos se dokonce přihlásilo o osm měst a dvanáct ulic v Praze více než v loňském roce.

Aby sousedské slavnosti byly finančně udržitelné, potřebují organizátoři ze spolku Auto*Mat dlouhodobější finanční podporu. S nárůstem oživených míst roste rozpočet na celou organizaci události, proto se spolek Auto*Mat pořádající Zažít město jinak rozhodl požádat o pomoc samotné návštěvníky.

„Zažít město jinak je a bude pro návštěvníky vždy zadarmo. Nechceme a ani se nemůžeme spoléhat jen na podporu dotací. Proto jsme se poprvé rozhodli požádat o podporu samotné návštěvníky,“ vysvětluje koordinátor Zažít město jinak Martin Šotola.

Tým festivalu a stovka místních organizátorů se společně snaží ukázat obyvatelům ulice a prostor kolem ze zcela jiné perspektivy a proměnit je z míst míjení na místa setkávání. „Naším dlouhodobým cílem je vrátit ulicím jejich původní význam, který nebyl jen dopravní. Dříve to byla místa společenského setkávání, dětských radovánek, kafíček, ale i kulturních událostí. Přejeme si města, ve kterých je radost žít,“ říká Adéla Brabcová, která má na starosti PR slavností.

Crowdfundingovou kampaň s cílovou částkou 350 000 korun podporuje řada známých osobností, například stříbrný medailista z LOH 2012 Vavřinec Hradilek, architekt Adam Gebrian, herec Kryštof Hádek či herečky Simona Babčáková a Ester Kočičková nebo umělec Krištof Kintera. Sbírka probíhá do 17. září na webových stránkách zazitmestojinak.cz. Podpořit dlouhodobé aktivity Zažít město je možné i po celý rok formou pravidelného dárcovství.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.