Víza do Kanady skončí, termín ale zatím chybí

Evropská komise by možná kanadským diplomatům zavedla víza, pokud by vízovou povinnost pro Čechy v dohledné době nezrušili.

(jm)

15.03.2010 19:35

177705_mediafaxefe_bohumil_cervenka

Pokud chcete do Kanady, stále ještě potřebujete vízum. Foto Bohumil Červenka, Mediafax

Klesající počet českých žadatelů o kanadský azyl zřejmě povede ke zrušení víz pro české občany do Kanady. Zrušení víz dohodli na schůzce v Praze čeští a kanadští diplomaté, nestanovili ale termín, do kterého by k odstranění vízové povinnosti mělo dojít.

Jednostranné rozhodnutí vůči ČR zavedla Kanada vloni, ČR však nemohla recipročně odpovědět, protože by to bylo proti evropskému právu. Evropská unie se pak za ČR postavila pouze tím, že pohrozila zavedením víz pro kanadské diplomaty stejně, jako to už učinila ČR. Po zavedení víz počet žadatelů o azyl klesl, v posledním čtvrtletí loňského roku jich bylo pouze třicet. Snížení počtu českých žadatelů prý ale s rušením víz nemá přímou souvislost.

Pro kanadská víza si lidé nejprve museli jezdit do Vídně, teprve od loňského prosince je začala vydávat i kanadská ambasáda v Praze. To byla také první ze dvou podmínek Evropské komise, aby nezačala o vízech pro kanadské diplomaty opravdu vážně uvažovat. Termín pro zrušení víz byl druhou podmínkou, ta zatím splněna nebyla, takže kanadským diplomatům vízové nebezpečí stále hrozí.

Další informace:
iHNed.cz Vízum do Kanady už potřebovat nebudeme. Není však jasné odkdy


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.