Svědectví o zajíci v pytli

Poslankyně Kristýna Zelienková opustila hnutí ANO. Kolik rozčarovaných stále ještě kope za Babiše a mlčí ze zištných důvodů? Třeba budou nespokojenou poslankyni následovat, až zjistí, že jejich jméno chybí na kandidátce.

Sympatie? To už spíš soucit budí ta jemná tichá dáma, která se rozhodla dát vale ANO 2011. Poslankyně Kristýna Zelienková na rozdíl od řady svých kolegů nepanikaří z migrace, podporuje nezávislost médií, v první řadě veřejnoprávních, neskáče na špek ani Zemanovi, ani Putinovi. Jako vyprofilovaná politička se kriticky vyjadřuje k elektronické evidenci tržeb a o to víc fandí vizi jednotného inkasního místa.

Kdyby od počátku volebního období zasedala v klubu TOP 09/STAN, vše by pasovalo. Jenže paní Zelienková kandidovala za Andreje Babiše a jeho hnutí, v němž je program nepotřebnou rekvizitou – na rozdíl od loajality.

Když ale dnes poskytuje rozhovory, například Respektu či ČT24, na příliš mnoho otázek odpovídá „nevím“. Vztahem Babiš-Zeman počínaje a Babišovou mediální strategií konče. Neví ani, zda bude příště kandidovat do Sněmovny. I když za koho taky… V oddanosti hnutí druhdy uposlechla též Babišova velkého ceremoniáře Jaroslava Faltýnka a odstěhovala se z Berouna, kde jí pšenka nekvetla, do Zlína. Tam si i otevřela poslaneckou kancelář – pro zcela jiné voliče, než kteří jí dali v roce 2013 hlas.

Také důvody, proč spojila své kroky s ANO, popisuje s bezelstností žákyně nedělní katolické školy: „Já jsem věřila, že naše hnutí bude jiné.“ Ostatní strany prý procházely krizí a jí zaujal záměr Andreje Babiše vystavět protestní hnutí. Dál už se nejspíš jen divila, že protestní hnutí se chová nevyzpytatelně jako protestní hnutí a že se Babiš neproměnil v uhlazeného spolehlivého politika.

Slyšela někdy dřív o Agrofertu a jeho byznysové strategii? Větřila vzorce Babišova uvažování? Pak by se sotva divila Čapímu hnízdu a Babišovu přístupu k němu. Na poslaneckém klubu tuto kauzu „komentovala“, aniž jí „bylo dáno slovo“. Zkrátka se nepřihlásila a cosi žbrblala ve své lavici („předsednictvo mě muselo slyšet, seděla jsem blízko“).

A stesky lídrů, kteří kdysi ANO s Babišem zakládali, aby pak hnutí opustili, nebo z něj byli vyštípáni, nejspíš taky nikdy neslyšela. S Babišem prý nelze normálně diskutovat, nositele odlišných názorů shazuje. Stal se snad takovým až teď?

Důvody, proč spojila své kroky s ANO, popisuje Kristýna Zelienková s bezelstností žákyně nedělní katolické školy. Foto Hnutí ANO

Poslouchat podobné věty od umaštěného chlapa v tesilkách, jenom bych se ušklíbl. Jenže ona Kristýna Zelienková přesto nějaké sympatie vyvolává. Ať už svým mírumilovným chováním, nebo schopností říct svůj názor aspoň médiím – když byla třeba v minulosti tázána na zahraniční politiku. Proto si dnes víc než o jízlivý smích a úvahy, co jí dřív dávali do čaje, že byla slepá a hluchá, koleduje o soucitné pokývání hlavou.

Prostě se zase jen jeden slušný člověk ocitl na místě, na něž nebyl připraven a pro něž nebyl vybaven – přinejmenším politickým odhadem.
Hlavou mi ale vrtá, kolik dalších takových mezi poslanci ANO je. Mají své názory, své pocity, ale snaží se je nedávat najevo. Možná to udělají až v okamžiku, kdy se přiblíží další volby a oni neobjeví svá jména na volitelných příčkách kandidátních listin.

Babiš sliboval profesionalitu týmu, co maká, a místo toho předvádí dva typy amatérismu – svůj, který je v řadě ohledů hraný, a svých poslanců, k jejichž disciplíně stačí zkušený ovčák na čele klubu. Jinak se historie opakuje. Copak podobné stesky nepronášeli poslanci kdysi opouštějící Věci veřejné a Víta Bártu, jehož způsob zacházení s vlastním týmem se od toho Babišova zase až tak moc nelišil?

Svědectví poslankyně Zelienkové pouze dokresluje, co jsme o ANO a Babišovi tušili. Ale i to má svoji cenu. Další kamínek zapadl do mozaiky skládání a kočírování vůdcovských stran. Pokud se měla kdysi ODS stydět za veverky, měl by nyní ČSSD ovanout podobný pocit kvůli babišovcům.

Ještě smutněji z toho ale vychází volič. To on si neomylně kupuje zajíce v pytli a pak jen doufá, že „bude líp“. Ano, bude. Ale jen někomu.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.