Utváření nového světa práce
Kateřina SmejkalováKateřina Smejkalová referuje z bruselské konference o budoucnosti práce. Hlavní výzvou je digitalizace a automatizace služeb. Účast postkomunistických delegací byla trestuhodná.
Minulý týden se v Bruselu uskutečnila třídenní konference Evropské odborové konfederace (European Trade Union Confederation, ETUC) a Evropského odborového institutu (European Trade Union Institute, ETUI) s názvem Shaping the new world of work. The impacts of digitalization and robotisation.
V osmi plenárních blocích a čtyřiadvaceti panelech přednášely desítky především odborářů a odborářek a výzkumníků a výzkumnic z různých zemí Evropy před publikem čítajícím na šest stovek zástupců a zástupkyň odborových organizací, výzkumných institucí a státních správ z různých koutů Evropy.
Celou konferencí vinulo následující poselství: digitalizaci nelze chápat předně jako téma technické, nýbrž nové technologické možnosti musí být politicky utvářeny tak, aby došlo k pozitivním společenským změnám v kvalitě života lidí.
To je však úkol z několika důvodů velmi obtížný. Budoucí technologické trendy je těžké odhadnout. V éře internetu se nicméně technologické novinky šíří ještě daleko rychleji než dřív, a odbory a politika tak často reagují až v okamžiku, kdy už jsou důsledky pro práci masivní a zároveň těžko zvratitelné.
Další komplikací pro sociálně smysluplné utváření aktuálního technologického vývoje je, že na rozdíl od minulosti má tentokrát místo inovačního disruptivní charakter — tedy místo aby se produkty a služby postupně modernizovaly, jsou často ráz na ráz nahrazovány úplně jinými nového druhu. Nicméně politika má nadále tendenci k takzvané „path dependency“: původní instituce a opatření se většinou řadou malých změn přizpůsobují nové realitě. A provádět rychlé a radikální změny v reakci na disruptivní změny hospodářství a pracovních podmínek je těžko možné (a je také otázkou, zda v demokratických společnostech záhodné).
Manévrovací prostor politiky a odborů je dále zužován často predátorským chováním nadnárodních společností — ne náhodou se celý jeden panel konference věnoval praktikám Amazonu — a také potřebou souběžně reagovat na další megatrendy, jako jsou demografické a klimatické změny nebo migrace, které na sebe vzájemně působí těžko odhadnutelným způsobem.