Prastarý zvyk čištění vody může zachránit milióny životů
Anna SedláčkováTisíce let stará metoda Indů, kteří čistí vodu pomocí semen stromů, by při širším využití v rozvojových zemích mohla výrazně snížit počet nemocí způsobených znečištěnou vodou, domnívají se vědci.
Přidáním rozdrcených semen moringy olejodárné do povrchové vody se pitné zdroje v Indii čistí tisíce let. Podle kanadských vědců nastal čas začít tuto techniku používat na celém světě, a snížit tak množství nemocí způsobených znečištěnou vodou.
Životy miliardy lidí v Asii, Africe a Latinské Americe závisí na neupravené povrchové vodě. Téměř půldruhého milionu dětí každoročně zemře na průjem způsobený špinavou vodou a špatnými hygienickými podmínkami, odhaduje britská občansko-právní organizace Water Aid. Řešením by podle vědců z organizace Clearinghouse, zaměřené na výzkum v oblasti nízkonákladových technologií ošetření vody, mohla být právě starobylá metoda čištění vody pomocí semen.
Semena moringy olejodárné z devadesáti procent likvidují bakterie a snižují kalnost vody. Stromu se navíc daří i v suchých oblastech a jeho pěstování přináší další výhody jako olej na vaření i svícení či vysoce výživnou potravu v podobě lusků, listů, semen a květů. O tomto využití moringy se toho však příliš neví ani v oblastech, kde se strom pěstuje.
Kanadští vědci doufají, že zpřístupnění výsledků bádání široké veřejnosti bude ku prospěchu komunitám, které čistou vodu nejvíce potřebují. „Hrozbu nemocí přenášených vodou to nevyřeší úplně, ale uvážíme-li, že díky morinze olejodárné lze získat výživu, příjem i čistší vodu, tisíce rodin by v jednadvacátém století mohly vyváznout z toho, co by dnes mělo být považováno za příčinu úmrtí a onemocnění z devatenáctého století,“ uvedl Michael Lea z organizace Clearinghouse.
Další informace:
The Ecologist Ancient tradition of water purification could save lives