Minimální mzda musí růst. A taky že poroste

Jan Bittner

Česká minimální mzda dlouhodobě rostla skoro nejpomaleji v Evropské unii. Vinu na tom neslo její dlouhé zmrazení z dílny pravicových vlád. Její růst je přitom žádoucí.

Institut minimální mzdy snad nikdy nepřestane dráždit k diskusi. V prvé řadě je potřeba vnímat minimální mzdu v širším kontextu a neskončit u sporu o takzvanou „deformaci volného trhu“.

Hlavní výzvou české ekonomiky je dnes vyvázání se z modelu levné práce. Kromě mnohých strukturálních změn to bude bezesporu vyžadovat i změnu nahlížení na ekonomickou konkurenceschopnost. Pokud se budeme nadále ohlížet na cenu práce jako hlavní konkurenční výhodu, tak se nikdy nemůžeme bavit o růstu mzdové úrovně jako o prostředku k rozvoji.

Minimální mzda je nástroj, nikoli překážka

Minimální mzda zavedená v roce 1991 od začátku ztrácela kontakt s průměrnou mzdou. Tristní zmrazení mzdového minima za vlády pravice tuto nedůslednost převedlo na špatný vtip, kterému se budeme nesmát ještě dlouho.

Zvyšující se rozdíl mezi už tak nízkou průměrnou a minimální mzdou přispíval ke vzniku sociálních konfliktů uvnitř chudé společnosti pracujících.

Sociální demokracie vyhrála poslední volby i díky požadavku minimální mzdy ve smysluplné výši. V programovém prohlášení byl stanoven cíl přiblížit ji 40 procentům průměrné mzdy. Po dvou letech s každoročním růstem o 700 korun premiér Sobotka avizuje, že příští rok by chtěl minimální mzdu navýšit o dalších 1 100 korun, čímž by mohl být vládní závazek pravděpodobně splněn.

Dosáhnout normálního poměru minimální a průměrné mzdy, který během Topolánkovy a Nečasovy léčby klesnul až na 30 procent, je krok správným směrem. Jenomže ve chvíli, kdy česká průměrná mzda zdaleka nedosahuje takové výše, která by odpovídala našemu potenciálu, nelze její 40% podíl považovat za uspokojivý cíl.

×
Diskuse
April 26, 2016 v 19.51
Výborný článek, konečně něco autenticky levicového
»Vlády mnoha rozvinutých zemí napínají ve snaze bojovat se sociální nerovností a slabým růstem platů k minimální mzdě pozornost. Stagnace platů v posledních letech bývá přičítána zvyšující se globální konkurenci, ústupu od kolektivního vyjednávání o platech, zpomalení růstu produktivity a nahrazení lidí technologiemi v některých profesích.

Loni poprvé v historii země zavedlo minimální mzdu Německo, k růstu minimální mzdy každý rok o tři procenta vyzývá japonský premiér Šinzó Abe. Zvednout minimální hodinové výdělky až na 15 dolarů (365 Kč) za hodinu a 31 200 dolarů (757 130 Kč) za rok se v roce 2022 chystá také americký stát Kalifornie. Minimální mzdu používají jako nástroj spravedlivějšího přerozdělování i některé rozvíjející se země jako třeba Malajsie.

„Minimální mzda nebyla nikdy tak populární jako dnes. Otázka je, jak vysoko ji můžeme tlačit,“ řekl listu Financial Times Richard Dickens, profesor ekonomie na univerzitě Sussex.«

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/zapadni-zeme-zvysuji-minimalni-mzdu-dve-/eko-zahranicni.aspx?c=A160329_111222_eko-zahranicni_nio

Dále viz Souvislost výše minimální mzdy a prosperity:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Minim%C3%A1ln%C3%AD_mzda
April 26, 2016 v 22.22
Ještě poznámka
Stojí za úvahu si všimnout, že Čína měla/má velmi vysoký růst životní úrovně, tedy mezd. A mzdy = zisky firem.

Jenže v ČR nás komunista (vstoupil do strany 1978) v roli šéfa Hospodářské komory znovu a znovu přesvědčuje, že smyslem ekonomiky ČR je mít místo mezd almužny.

V Číně je minimální mzda na úrovni 47 % průměrné mzdy. A hodinová mzda je ještě vyšší. A právě toto je tajemství úspěchu vysokého růstu a tedy i dnešní čínské životní úrovně. Hodinová mzda je dnes v Číně (v bohatších kantonech) vyšší, než v ČR.

Zde přehled růstu mezd v Číně: http://www.tradingeconomics.com/china/wages