Arktida by se mohla stát sedmou bezjadernou oblastí

Zdroje ukryté pod arktickými ledovci by se v budoucnu podle odborníků mohly stát předmětem mezinárodního konfliktu. Kanadské úsilí směřuje k prohlášení Arktidy zónou bez jaderných zbraní.

(sal)

11.03.2010 14:38

Arctic

Jižní a Střední Amerika, Afrika, Austrálie a Oceánie, Antarktida a Mongolsko - to jsou dnešní bezjaderné oblasti světa. Arktida by mohla být sedmou. Foto artic pj, flickr.com

Až roztají arktické ledovce, začnou země u břehů Severního ledového oceánu zápasit o nově dostupné zdroje. Mohou pak propuknout nové ozbrojené konflikty. Kanada se z bezpečnostních důvodů snaží vytvořit v Arktidě zónu bez jaderných zbraní. Její plán nyní podpořili dva experti z iniciativy Pugwash, sítě thinktanků a odborných institutů, které se zaměřují na prevenci a řešení ozbrojených konfliktů.

Vědci Michael Wallace a Steven Staples společně publikovali zprávu podporující vznik dohody, která má zmírnit dopady možných budoucích konfliktů o zdroje na Arktidě. Taková dohoda by podle nich mohla rovněž přispět k ochraně životního prostředí Arktidy proti jaderným haváriím.

„Pokud se země snaží prosadit své nároky na zdroje v Arktidě, nechť to proběhne koordinovaně, ať se vyhneme šíleným zmatkům, které můžou vést k nehodě,“ uvedl Staples. „Pokud budeme jednat nyní, vyhneme se napětí v budoucnosti.“

O prohlášení Arktidy za bezjadernou zónu by měli společně jednat ministři zahraničí arktických zemí, mimo jiné též Dánska, Norska, Islandu a Ruska. Jejich setkání se má uskutečnit ještě tento měsíc právě v Kanadě.

Pokud by Kanada se svou snahou uspěla, byla by vytvořena sedmá oblast bez jaderných zbraní na planetě. Těmi stávajícími jsou Jižní a Střední Amerika, Afrika, Austrálie a Oceánie, Střední Asie, Antarktida a Mongolsko.

Autoři publikované zprávy rovněž podpořili dílčí plán kanadské vlády, která chce dojít k cíli postupnými kroky. S nimi by mohla začít sama, a to tím, že by jednostranně označila severozápadní část Arktidy za bezjadernou zónu. Po následném vyzvání by se k jejímu kroku mohly připojit i ostatní státy.

I tento plán však provázejí zejména dvě komplikace: podle oficiálního stanoviska Spojených států nepatří severozápadní Arktida Kanadě, ale je součástí mezinárodních vod. A podle doktríny Severoatlantické aliance mají jaderné zbraně sloužit jako prostředek zastrašení, který je nezbytný pro trvalý mír. Všechny arktické země kromě Ruska jsou přitom členy NATO.

„I přes všechny tyto problémy bychom se neměli našich snah vzdát," píše se v závěru zprávy kanadských odborníků, nazvané Zrušení jaderných zbraní v Arktidě: Dlouhodobý úkol. „Tím spíše, když jsme ještě ani pořádně nezačali.“
 
Další informace:
Common dreams Canada Urged to Seek Nuclear-Free Arctic Zone


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.