Američané připravují Čechům zákon o veřejných zakázkách

Americká obchodní komora ve spolupráci s Transparency International připravuje novelu zákona o veřejných zakázkách.

(dar)

10.03.2010 14:49

Usc1006256003

Americká obchodní komora musí suplovat práci českých zákonodárců. Foto U.S. Chamber of Commerce

Současný český zákon o veřejných zakázkách je podle amerických firem natolik špatný, že se rozhodly napsat svoji vlastní předlohu. Společnosti sdružené v Americké obchodní komoře nyní dávají dohromady skupinu, která novelu připraví ještě do květnových voleb.

„Budeme chtít od politiků slib, že tu novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Tím ukážou, jak boj s úplatky myslí vážně,“ citují Hospodářské noviny ředitele komory Westona Staceyho.

Zhruba pět set společností, sdružených v obchodní komoře, si stěžuje především na to, že v Čechách veřejné zakázky padají mnohdy do klína pochybných firem s neznámými vlastníky. „Řada amerických firem se už radši přeorientovala jen na privátní sektor, kde to funguje mnohem lépe,“ uvedl Stacey.

Součástí přípravného týmu by měli být i zástupci obchodních komor Německa, Británie, Francie či Kanady. Pozvánku také dostali zástupci českých politických stran. Spolupráci na projektu přislíbila i česká pobočka Transparency International.

Pomoc s přípravou zákona nabídla Americké obchodní komoře také Česká pirátská strana. Podle ČPS existuje například možnost odvolání přímo zvolených zástupců v případě, že se zjistí jejich protizákonné chování pomocí referenda iniciovaného peticí.

„Chceme, aby ve výsledku šlo o dobře připravený zákon, který státní zakázky zlevní a tím ušetří peníze nás všech, občanů a samozřejmě i českých a zahraničních firem," uvedl předseda komise pro otevřenou státní správu Jaroslav Kučera.

Podle zjištění Asociace malých a středních podnikatelů, které zveřejnila Transparency International, činil jen za loňský rok objem úplatků za veřejné zakázky přibližně třicet miliard korun.

Další informace:
Ihned.cz Američané se pustili do boje s korupcí v Česku, připraví politikům nový zákon


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.