Policie v Brně pomohla ochránit sochu TGM před vyšívanou dečkou

Policie sundala pletenou dečku s nápisem Žasnu, kterou na sochu T. G. Masaryka před univerzitou nesoucí jeho jméno umístila umělecká skupina Užaslé. Dečku policie zabavila, než rozhodne o dalším postupu.

(jb)

16.02.2016 13:16

12671932_1115473791817078_7437402120663409318_o

Guerilla knitting neboli oplétání objektů ve veřejném prostoru je druhem pouličního umění, které se v posledních letech objevuje v řadě měst po celém světě. Foto FB Masarykovy univerzity

Na soše Tomáše Garrigua Masaryka před lékařskou fakultou univerzity nesoucí jeho jméno v Brně se v neděli ráno objevila pletená dečka s vyšitým červeným nápisem Žasnu. Dečku v pondělí sundala policie. Ta jednala na podnět občana, kterému se její umístění na soše nelíbilo.

Na jednání policie upozornil náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno), který také připomněl, že socha T. G. Masaryka patří městu. Podle Hollana policie vyslýchala ženu, která uvedenou dečku vyndala z koše, kam ji předtím policisté vyhodili.

Policejní hlídka si opsala údaje z jejího občanského průkazu a původně vyhozenou dečku zabavila údajně do doby, než se rozhodne o dalším postupu s odůvodněním, že je třeba vyšetřit, zda jejím umístěním nebyl spáchán trestný čin či přestupek.

Brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek pro Deník uvedl, že po obdržení hlášení o dečce na telefonní lince policie jednala neprodleně: „Hlídka se na místo ihned vydala, aby nápis odstranila. Socha není poškozená.“

K vyvěšení dečky na Komenského náměstí se přihlásila brněnská guerilla knitting (pletací guerillová) skupina Užaslé, která zde působí od roku 2011 a má za sebou už několik podobných akcí. Před dvěma lety například umístila na podstavec sochy rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně černou dečku s bílým nápisem Chrabrostí muž ženu probouzí. Poprvé o sobě výrazněji dala skupina vědět před čtyřmi roky, kdy brněnský orloj na náměstí Svobody opatřila pletenou čelenkou s nápisem Čas není, hlupáčku.

Guerilla knitting neboli oplétání objektů ve veřejném prostoru je druhem pouličního umění, které se v posledních letech objevuje v řadě měst po celém světě. Za cíl si klade především oživit veřejná prostranství.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.