Belew

V Praze a v Brně bude příští týden koncertovat Adrian Belew, vůbec poprvé k nám zavítá se svým sólovým projektem Adrian Belew Power Trio. Belew je dlouholetý člen legendárních King Crimson, hrál také s Frankem Zappou nebo Davidem Bowiem.Vůbec poprvé bude příští týden v České republice koncertovat Adrian Belew. Zatímco doposud zde hrál pouze jako součást King Crimson, letos divákům v Praze a v Brně představí svůj sólový projekt Adrian Belew Power Trio. Belew sice není širší veřejnosti příliš znám, avšak výčet alb, na jejichž vzniku se v posledních třiceti letech podílel, nás opravňuje zařadit ho mezi legendy rockové huby. Pokud by totiž existovalo něco jako seznam kanonických děl dějin rocku, řada z nich by byla jeho součástí.

„Pro to, čeho chtěl Frank Zappa dosáhnout, bylo důležité, aby prakticky celá kapela uměla číst noty. Adrian Belew byl právě tou jedinou výjimkou,“ píše Zappův životopisec Neil Slaven. Belewa Zappa angažoval v polovině 70. let a nahrál s ním zásadní desku Sheik Yerbouti, která vyšla v březnu roku 1979. Pokud si chce člověk představit, jak Zappova kapela v těchto letech zněla naživo, může se zaposlouchat do vynikajícího koncertního trojalba Hammersmith Odeon, které vyšlo několik let po Zappově smrti, v roce 2010.


Belew byl součástí Zappova ansáblu necelé tři roky, v roce 1978 ho totiž k jejich první spolupráci nenalákal nikdo jiný než David Bowie. Belew se k němu připojil v rámci evropského turné, z něhož existuje záznam v podobě dvojalba Stage, které vyšlo v září 1978. Společně pak natočili také třetí desku z Bowieho slavné berlínské trilogie Lodger. Ta se na pulty obchodů dostala v květnu 1979. Belew se tak po boku Bowieho ocitl v době, kdy vrcholila jeho spolupráce s Brianem Eno.

Právě s Enem se pak Adrian Belew připojil k další legendární kapele, tentokrát to byli Talking Heads. V roce 1980 se stává jejich členem a natáčí pod dohledem Ena, který desku produkoval, Remain In Light. V zápětí s Davidem Byrnem a spol. vyráží na turné. A přestože nebyl už dávno součástí kapely v čase, kdy vydává podmanivý hudební film Stop Making Sense, lze si vliv Belewa na její výraz připomenout prostřednictvím záznamu římského koncertu z roku 1980.

A když na začátku 80. let Robert Fripp obnovuje King Crimson, tak kromě Billa Bruforda nebo Toniho Levina oslovuje také právě Adriana Belewa. Jeho vliv na zvuk kapely je patrný na všech třech albech, která v první polovině dekády natočí: Discipline (1981), Beat (1982) a Three of a Perfect Pair (1984).

Zmínit musíme také spolupráci Belewa s Laurie Anderson, se kterou natáčí skvělou desku Mister Heartbreak (1984), především je ale členem její kapely v čase, kdy vzniká dechberoucí živák Home Of The Brave.


Belew byl i později u mimořádných hudebních projektů, připomenout můžeme například jeho návrat k Bowiemu na sklonku 80. let nebo pravidelnou spolupráci s Nine Inch Nails (The Downward Spiral, The Fragile a Ghosts I-IV), a to nejen na studiových albech, jeden čas byl také členem jejich koncertní kapely.

A když Fripp poněkolikáté obnovuje v polovině 90. let činnost King Crimson, vrací se do kapely také Belew. V roce 1995 natáčejí THRAK, následuje The ConstruKction of Light (2000) nebo The Power to Believe (2003). V roce 2010 vychází také vynikající živé dvojalbum Absent Lovers z roku 1984, za pozornost stojí i trojalbum Heavy ConstruKction z roku 2000, na kterém jsou některé skladby z jejich pražského koncertu.


A nejen to. Od roku 1982 Adrian Belew vydává sólová alba. Hned první Lone Rino zní dodnes svěže a nakažlivě. Následuje stejně skvělé Twang Bar King (1983) nebo instrumentální Desire Caught by the Tail (1986).

I na svých sólových albech se Belew projevuje jako nápaditý kytarista, nebrání se experimentálním počinům (viz Side One, Side Two, Side Three a Side Four z let 2004 až 2007), cizí mu ale není ani akustická poloha nebo tklivé balady, při kterých zní pouze vokály s pianem nebo akustickou kytarou (Salad Days z roku 1999), či náběh k popovému výrazu (viz Young Lions z roku 1990 nebo Inner Revolution z roku 1992).

Adrian Belew Power Trio, Sono centrum, Brno, 17. 2.
Adrian Belew Power Trio, Lucerna Music Bar, Praha, 18. 2.

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.