V USA získává na oblibě nová puška na drony

Takzvaný DroneDefender nestřílí kulky, ale vysílá radiový pulz, který po zásahu stroje přeruší komunikaci dronu s ovládajícím zařízením. Dron se pak buď sám vrátí na místo vzletu, anebo prostě přistane na zemi.

(pjed)

11.02.2016 12:44

Aa1

DroneDefender v akci. Foto Battelle

Rostoucí oblibě v USA se dle zpráv z amerických médií těší nová pulzní puška určená k zneškodňování malých dronů, které zavítají nad pozemek držitele zbraně. Takzvaný DroneDefender nestřílí kulky, ale vysílá radiový pulz s dosahem 400 metrů. Ten po zásahu dronu přeruší komunikaci mezi strojem a ovládajícím zařízením a spustí nouzový protokol. V rámci něj se pak dron chová podobně, jako když ulétne majiteli z dosahu ovládání – buďto se vrátí na místo vzletu, anebo prostě přistane na zemi.

„Jedná se o lehké, snadno ovladatelné a ne-kinetické řešení obrany vzdušného prostoru proti bezpilotním strojům, aniž by byly překročeny bezpečnostní zásady a riskovány kolaterální škody,“ chválí DroneDefender na svých stránkách výrobce pušky Battelle Innovations, který ji začal prodávat loni v říjnu.

Pozorovatelé připomínají, že narušování soukromí malými drony je fenoménem stále rostoucího významu. Drobná létající zařízení si kupuje v posledních letech čím dál více lidí – v ČR lze takové pořídit i za jeden tisíc korun.

Většina z dronů je přitom opatřena kamerou a dá se ovládat jednoduše přes mobilní telefon. Proniknout s takovým strojem přes plot libovolného domu a nasnímat třeba přes okno dění uvnitř je tak dnes snadnější, než kdykoliv dříve – neřkuli, že obsah lze šířit hned po internetu do celého světa.


Další informace:
AWNN Anti-drone rifle lets people shoot drones out of the sky without firing a bullet
PatriotCrier.com WATCH: NEW RIFLE SHOOTS DRONES OUT OF THE SKY Without Firing a Single Bullet!
Slate.com This Futuristic Radio Rifle Promises to Take Down Out-of-Bounds Drones


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Jan Bílek - Husle

Pozor! Vysílat na kmitočtu GPS je zakázáno. Čtvrtek, 11.Února 2016, 20:37:0

...k textu bych rád doplnil jednu informaci - nikoliv však s úmyslem bránit provozovatele dronů. V pásmu 1575.42MHz, tedy na kmitočtu využívaném službou GPS (a jinými satelitními radionavigačními službami), je zakázáno vysílat. TEORETICKY Vás i může zaměřit měřící vůz Českého Telekomunikačního Úřadu a přinejmenším budete mít co vysvětlovat. Službu GPS využívá i řada kritických aplikací například v letectví a záměrné rušení nepovoleným vysíláním může přivodit i závažné komplikace letovému provozu.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.