Na severu Chile rozkvetla Atacama, nejsušší poušť na světě

Silné sezónní deště letos způsobily, že poušť zbarvily nejen růžové koberce slézu, ale i modré, žluté či oranžové pásy květů dalších přibližně dvou set rostlin. Nektar a plody navíc lákají do oblasti nové ptáky, hlodavce a hmyz.

(pjed)

07.11.2015 20:45

Ještě několik dní zbývá návštěvníkům severu Chile k obdivování fenoménu jménem desierto florido – rozkvetlé pouště. Tamní poušť Atacama, která je jinak známa jako jedno z nejsušších míst na světě, rozkvetla letos v míře, která nebyla k vidění od roku 1997. Stalo se tak v důsledku mimořádně silných sezónních dešťů.

„Tolik rozkvetlých květin jsme tu neměli osmnáct let. V roce 2010 jich kvetlo také hodně, letošek ale překonal všechna očekávání,“ uvedl pro agenturu Reuters Rodrigo Ruiz z chilské státní agentury pro cestovní ruch Sernatur.

Většina snímků z desierto florido tradičně zachycuje koberce růžových a nafialovělých květů slézu, letos však v Atacamě rozkvetlo i na 200 druhů dalších rostlin. Kvetoucí rostliny a jejich plody navíc přivábily nové ptáky, hlodavce a hmyz.

Podle odborníků má ovšem tato krása i svoji stinnou stránku – k probuzení spících semen a následnému rozkvětu jsou zapotřebí vskutku mimořádné deště, jež v mimopouštních částech regionu způsobují ničivé záplavy. I při těch letošních zahynulo několik desítek lidí.

Samotný rozkvět pak trvá pouze několik týdnů. Ve druhé polovině listopadu začne být Atacama opět nehostinnou pouští, na které v noci mrzne a ve dne vystupuje teplota až k padesáti stupňům Celsia.


Další informace:
National Geographic El Niño Paints the World's Driest Place with Color
The Washington Post The ‘driest place on Earth’ is covered in pink flowers after a crazy year of rain
TeleSur.net Flowers Bloom in Chile's Atacama Desert


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.