Zastánci otevřené Británie mají novou hrdinku – vítězku kuchařské reality show

Výkon muslimky Nadiyi Hussainové v soutěži Great British Bake Off zosobňuje dle pozorovatelů moderní multietnickou stránku povahy země.

(gkha)

18.10.2015 09:02

A1

Nadiya Hussainová se do Británie přistěhovala z Bangladéše. Repro DR/BBC One

„Vlastně je to jen hloupá soutěž o nejlepší dort, ale...“ V tomto duchu začíná většina textů britských komentátorů k letošnímu ročníku reality show s názvem Great British Bake Off (GBBO), kterou ve středu vyhrála muslimka Nadiya Jamir Hussainová – v pořadí šestá a pravděpodobně nejpopulárnější vítězka soutěže.

Pravidla jsou jednoduchá: dvanáctka amatérských nadšenců shromážděná ve stanu na anglickém venkově dostává každý týden tematické zadání (cukroví, dezert, čajové pečivo atd.); po třech kolech úkolů vypadává vždy ten nejslabší až do momentu velkého finále, v němž soupeří zbylí tři soutěžící.

Podobně jako jiné reality show staví GBBO nejen na vlastním tématu – zde cukrářských dovednostech – ale i na napětí, emocích a dramatických momentech. A zatím má mimořádný úspěch – na každý letošní díl se dívalo okolo deseti milionů Britů a její finále se stane nejspíše nejsledovanějším pořadem roku 2015.

Kromě vysoké sledovanosti, záplavy komentářů na sociálních médiích a řadě novinových článků – jen Daily Telegraph uveřejnil k tématu od 1. srpna osmdesát textů – je ale show zajímavá ještě v jednom ohledu: letošní vítězka soutěže se v posledních týdnech stala symbolem moderní multietnické Británie.

Politický rozměr
Sama Hussainová o sobě prohlásila: „Jsem Britka, jako každá jiná,“ ale přiznala také, že se zprvu reakcí na svou osobu obávala: „Když se na mě lidi dívají, vidí především muslimku v šátku (...) Ale jen proto, že nevypadám jako stereotypní Britka, neznamená, že nemám ráda čaj a koláčky,“ uvedla v jednom z rozhovorů.

Metaforou celého fenoménu se stal vítězný svatební dort s citronovou polevou, zasazený do podstavce ozdobeného látkou na sárí v britských barvách: červené, modré a bílé. Podle slov Hussainové takový dort sama nikdy neměla, protože se vdávala v Bangladéši, kde není tradicí.

Prezident Muslimské asociace v Británii Omer El-Hamdoon uvedl, že vítězství Hussainové „ukazuje velkou snahu britských muslimů integrovat se do společnosti i to, jak nejrůznějšími způsoby toho dosahují“.

Premiér David Cameron pak na nedávném sjezdu konzervativců v Manchesteru prohlásil, že show sleduje a třicetileté matce tří dětí z Leedsu fandí, protože je „cool i pod tlakem“.

Pozorovatelé upozorňují na paradox, že na téže konferenci ohlásila ministryně vnitra Theresa Mayová plán na zpřísnění azylových pravidel: „Jak jsme slíbili v našem programovém prohlášení, pracujeme na kontrole imigrace,“ uvedla Mayová.

Nadšené reakce
Podle komentátorů popularita Nadiyi Hussainové svědčí o tom, že většina obyvatel Británie přijímá etnickou diverzitu, a nemá sklon všechny soudit jen na základě víry, rasy nebo vzhledu. „Britská identita je mnohem širší a otevřenější koncept, než si možná někdo dokázal představit,“ napsala Remona Alyová pro list The Guardian.

Gaby Hinsliffová pro tentýž list dodává: „Poslední takový moment návalu optimismu ve vztahu k integraci jsme zažili během olympijských her v Londýně, kdy vyhrál zlato běžec Mohammed Farah.“

Vítězství Hussainové nicméně i v Británii podnítilo některé xenofobní reakce – sloupkařka listu Daily Mail například poznamenala k porážce jedné ze soutěžících, že by měla „větší šanci, kdyby namísto čokoládového kolotoče udělala mešitu“. Někteří také obvinili producenty seriálu z toho, že výběr soutěžících podléhal příliš „politické korektnosti“.


Další informace:
The Times of Israel Sweet victory for devout Muslim woman baker
The Guardian Bake Off winner Nadiya Hussain: ‘I wasn’t thinking about representing Muslims, I was thinking about my bakes’
The Guardian Nadiya Hussain: despite winning Bake Off, I am a mother above all else
AP Muslim baker finds huge fan base while sweeping British TV show contest


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.