SYRIZA jako test z taktiky a strategie
Jiří DolejšTsiprasova osekaná Syriza opět zvítězila ve volbách. Její radikálně levicový odštěpek vedený hrdinným veteránem Manolisem Glezosem selhal a nedostal se do parlamentu.
Emoce spojené s migrační krizí překryly i taková témata, jako je aktuální politický vývoj v Řecku. Přitom zdejší vývoj může být velice poučné zejména pro politickou levici. Pod tlakem dluhové a migrační krize se totiž mění politická mapa. V posledních čtyřech letech se uskutečnily už čtyři parlamentní volby, které otestovaly schopnosti jednotlivých hráčů. A obnažily reálné, nikoliv jen slovní rozdíly mezi tradičními stranami a těmi, které vynesla současná krize.
Jedním z projevů těchto změn je úpadek vládního hnutí Panellinio Sosialististiko Kinima (PASOK), který započal už ve volbách v květnu 2012. Voliči potrestali vládnoucí panhelénské socialistické hnutí za nezvládání dluhové krize. Kdysi suverénní PASOK tehdy klesl s 12,3 % (33 mandátů) na třetí místo. Propad PASOK pokračoval i v lednových volnách, v nichž kdysi slavné hnutí skončilo s pouhými pěti procenty. V posledních volbách nyní dosáhlo na 6 % hlasů, což znamená pouhých sedmnáct poslanců.
V roce 2012 ještě vyhrála pravicově konzervativní Nea demokratia (ND), v květnu se nedokázala dohodnout s žádnou ze stran a tak se volby další měsíc opakovaly. V červnu 2012 pak ND ještě zesílila — získala 29,7 % a celkem 129 mandátů v třísetčlenném parlamentu. Její vládnutí ale úspěšné nebylo a skončilo dalšími mimořádnými volbami. ND tvoří staré elity, hnutí je prolezlé nepotismem a stigmatizované ústupností věřitelům.
Na levici mezitím vyrostl nový subjekt, koalice radikální levice Synaspimsos Rizospastika Aristeras (SYRIZA), založená roku 2004. V roce 2012 se s výsledkem 26,9 % a jednasedmdesát mandátů posunula na druhé místo za vládní ND. Při vzestupu Syrizy coby člena European Left Party současně klesala podpora ortodoxních komunistů z Kommounistiko Komma Elladas (KKE) na pouhých 4,5 % (dvanáct mandátů). Rostli přitom ale fašisté z Chrysi Avgi (Zlatý úsvit), kteří před třemi lety dosáhli 6,9 % (jednadvacet mandátů) a poprvé tehdy vstoupili do parlamentu.
V lednu 2015 odsunuly volby vládní ND na druhé místo. Syriza přitáhla levicové i protestní voliče, dosáhla neuvěřitelných 36,34 % a 149 mandátů (ND skončila s 27,81 % a šestasedmdesáti mandáty). Levice se ale se Syrizou nedokázala domluvit — PASOK, ale ani komunisté Syrizu nepodpořili. Do Tsiprasovy vlády tak v lednu nakonec vstoupil nacionálně orientovaný ANEL (4,75 % a třináct mandátů). Nyní si tuto sestavu Tsipras zopakuje.