Pražský magistrát obchází nový územní plán změnami ve starém

Satelitní městečko v Dolních Chabrech nebo rozšíření ruzyňského letiště jsou jen dvě z „celoměstsky významných změn", které chce pražská radnice schválit nikoli v rámci nového územního plánu za účasti veřejnosti, ale změnou starého a bez ní.

(dar)

04.03.2010 14:43

Zz0l0932

Rozšíření ruzyňského letiště je jednou z tzv. celoměstsky významných změn. Právě proto jej chce magistrát projednat bez účasti veřejnosti. Foto Letiště Praha

Mnohé z projektů, jejichž důsledkem je poškození životního prostředí, zástavba zeleně a zemědělské půdy v Praze a na jejím okraji, se do nového územního plánu vůbec nedostanou. Namísto toho se schvalují odděleně v rámci tzv. vln celoměstsky významných změn, které mění plán stávající.

Vlnu 07 dnes projedná magistrátní výbor pro územní rozvoj, později by ji mělo schválit zastupitelstvo. Přitom i samotní zastupitelé se často ve složitých změnách pořádně neorientují. Sdružení Anika, které na problém upozornilo, nyní zastupitele vyzývá, aby projednávání změn starého plánu zastavili.

„Řádově se jedná o stovky jednotlivých změn. I když jsou to mnohdy dílčí projekty, v celku znamenají přeměnu mnoha set hektarů plochy města. Proto je nutné řešit tyto změny v rámci nového územního plánu, který se právě zpracovává,“ zdůrazňuje Martin Skalský z Arniky.

Skalský upozorňuje třeba na kontroverzní projekt rozšiřování letiště v Ruzyni. „Ačkoliv ovlivní život desítek tisíc lidí v několika obcích, neprojednává se jednotně v rámci nového územního plánu, ale salámovou metodou jsou jeho dílčí části schovány v několika vlnách změn,“ píše se v tiskové zprávě Arniky.

Ve druhé vlně změn je navržena nová letištní dráha, v šesté vlně zase spojovací komunikace, jejíž výstavbu hygienik podmiňuje vznikem hlukové studie. „Celý projekt rozšiřování letiště by měl být řešen komplexně v rámci nového územního plánu i s ohledem na výši prostředků vynakládaných na zpracování různých studií a podkladů,“ upozornil Lukáš Matějka z Arniky.

Dalším ze zásadních zásahů je záměr vybudovat v Dolních Chabrech na zemědělské půdě nové satelitní městečko. Místní obyvatelé, kteří se obávají neúnosné zátěže současných komunikací, proti projektu protestují. Přesto ani tento projekt nespadá pod nový územní plán, ale má být narychlo začleněn do plánu starého.

U mnoha připravovaných změn navíc přiznává problémy samo město. Například nová výstavba v Kunraticích bude podle studie znamenat úbytek „přírodní zeleně, která je v dané lokalitě vzácná a přínosná“, sporná komunikace v Lochkově zase zasáhne do ochranné zóny nadregionálního biokoridoru. V případě mnohopodlažního domu v Kobylisích pak odbor životního prostředí magistrátu přiznal, že záměr „nezohledňuje přechod k odlišnému charakteru vilové zástavby“.

„Na to, zda pole zůstanou poli, zda kolem Prahy vzniknou lesy nebo další hypermarkety a satelitní městečka, by měl odpovědět nový územní plán. A hlavně, k tak zásadním plánům by se měli mít možnost vyjádřit obyvatelé Prahy, což nyní nemohou,“ zdůrazňuje ve své výzvě Arnika

Další informace:
Mestaprozivot.arnika.cz Magistrát připravuje další vlnu stavebních projektů v polích


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.