Sousedské slavnosti Zažít město jinak proběhnou letos už podesáté

Letošní desátý ročník sousedských slavností Zažít město jinak bude opět velkolepější. Akce proběhne nejen ve více než šedesáti lokalitách v Praze, nýbrž také v deseti dalších městech České republiky. Většina se jich uskuteční v 19. září.

(vd)

01.09.2015 13:15

Letn_

Program jednotlivých slavností postupně přibývá na webu, finální seznam bude mít veřejnost k dispozici 10. září. Foto Auto*Mat.cz

Zažít město jinak v roce 2015

19. a 20. 9. Praha (61 míst)
19. 9. Ostrava (tři místa)
19. 9. Roudnice nad Labem
19. 9. Český Krumlov
19. 9. Mnichovo Hradiště
19. 9. Frýdek-Místek
19. 9. Havířov
19. 9. Olomouc
19. 9. Ústí nad Labem
20. 9. Hradec Králové
26. 9. Krnov

Velký nárůst zájmu zaznamenává každým rokem sousedská slavnost Zažít město jinak. Letošní kulaté narozeniny oslaví velkolepě ve více než šedesáti lokalitách po celé Praze, od míst v centru města až po okrajové části.

A nejen to, zatímco v roce 2014 si lidé společně užili den na ulicích, náměstích a parcích také v Ostravě, Hradci Králové a Jablonci nad Nisou, letos se na venkovní sousedský program mohou těšit obyvatelé jedenácti měst.

Narůstá počet zapojených měst na Moravě: ostravské slavnosti se budou konat už ve třech lokacích, přidává se také Krnov, Havířov, Frýdek-Místek a Olomouc. Většina slavností se uskuteční v sobotu 19. září.

V Praze přibylo dvaatřicet zcela nových zón, nicméně tradiční slavnost v Americké ulici tento rok nebude. Oficiálním důvodem je rekonstrukce nedaleké Bělehradské ulice, kvůli které nechce radnice Prahy 2 povolit zábor jak Americké, tak i Lublaňské ulice, kde se měl program konat.

Rekonstrukce je v této chvíli ale téměř hotová a podle organizátorů zóny v Americké její krátké uzavření ničemu nevadí. „Dopravní situace v Americké ulici je stejná jako kdykoli jindy. Mrzí nás, že tak populární a přínosnou akci radnice nepovolí a dá před ní přednost zachování několika parkovacích míst,” tvrdí místní koordinátor Omri Goz. Sbírá proto podporu příznivců prostřednictvím online prohlášení.

Nebyla povolena ani většina plánovaných zón na Praze 1, a to v podstatě bez udání důvodu. V květnové výzvě se k pořádání přihlásily nové lokality U Půjčovny, U Obecního dvora, Příčná a Míšenská, ale zábor nedostaly.

Ostatní dvě místa – Senovážné náměstí a Opatovická ulice – povolení mají. Neoficiálním odůvodněním rozhodnutí bylo, že radnice Prahy 1 nemá dobré zkušenosti z minulých let s pořadatelem, organizací Auto*Mat. Myšleno je tím konání kulturního programu na Smetanově nábřeží v roce 2014, kdy jedna ze sobot připadala i na termín Zažít město jinak.

„Tým Zažít město jinak lituje toho, že vztahy mezi Auto*Matem a městskou částí dopadají na motivované obyvatele Prahy 1. Překvapivě vstřícným krokem ze strany MČ naopak je, že dala akci finanční podporu a stala se spolupořadatelem. Proto doufáme, že se v následujících ročnících podaří sousedské slavnosti rozvinout i v samém srdci Prahy a počet zapojených míst vzroste,” říká Martin Šotola.

Program jednotlivých slavností postupně přibývá na webu, finální seznam bude mít veřejnost k dispozici 10. září.

Už teď je podle organizátorů zřejmé, že ve Švédské ulici v Praze vznikne švédský stůl s posezením, na Řezáčově náměstí se ujmou DJského pultu obyvatelé domu pro seniory, na Libeňském mostě bude výstava o plánované přestavbě, na Černém Mostě se uskuteční tetování hennou, ve Veletržním paláci budou expozice zdarma atd. Výčet aktivit lze počítat do stovek a je skutečně nepřeberný.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.