Aktivista s ovcemi zesměšnil slovenské poslance

Deset ovcí přivedl v úterý před slovenský parlament aktivista Alojz Hlina se vzkazem: „Nejsme hloupé stádo.“ V tu dobu se v budově schvaloval vlastenecký zákon, který ukládá dětem každé pondělí poslouchat ve škole státní hymnu.

(len)

03.03.2010 12:32

59ily4bp

"Nejsme ovce," sdělil aktivista Alojz Hlinas slovenským poslancům. Pro názornou demonstraci rozdílů přivedl s sebou skutečné ovce. Foto yakshini, flickr.com

Deset ovcí se v úterý páslo před budovou Národní rady Slovenské republiky (NR SR) v Bratislavě. Přivedl je tam občanský aktivista Alojz Hlina, který chtěl poukázat na to, že Slováci nejsou hloupé stádo, za jaké ho podle něj mnozí poslanci mají. Protestoval také proti prodeji a konzumaci alkoholu v parlamentu a požadoval vrácení peněz z prodeje emisních povolenek. Své výhrady shrnul do nápisu: „Nejsme ovce, nejsme hloupé stádo, chceme zpátky peníze za emise, nechceme v NR SR ožraly.“

Proti Hlinovu aktivismu se ohradil předseda poslaneckého klubu Slovenské národní strany Rafael Rafaj. „Připomíná mi to zvířátko, kterému všechno pomalu dochází, a když mu to dojde, udělá I-Á,“ prohlásil na Hlinovu adresu s tím, že aktivistovi nehodlá dělat reklamu. Rafaj Hlinovi vzkázal, aby se nejdříve podíval na sebe a své plnění daňových povinností a teprve poté kritizoval.

Poslanci zároveň projednávali a schválili mírnější verzi zákona na podporu vlastenectví, který navrhla Slovenská národní strana Jána Sloty. Pokud návrh podepíše slovenský prezident, budou od prvního dubna skládat státní úředníci slib věrnosti Slovensku a děti budou každé pondělí poslouchat ve státních školách národní hymnu. Stejně tak si hymnu poslechnou i politici před jednáním vlády, parlamentu i zastupitelstev. Ve třídách a na úřadech přibude nová výzdoba – vlajka, státní znaky, text hymny a preambule slovenské ústavy. Původní verze ještě obsahovala povinnost skládat slib mladým Slovákům při prvním převzetí občanského průkazu.

Výzva k vrácení peněz za emise z Hlinova nápisu odkazuje k jednomu z největších skandálů vlády Roberta Fica, která prodala slovenské emisní povolenky za nepoměrně nižší cenu než všechny státy v okolí. Fico rozporuplnost transakce nedokázal přesvědčivě vysvětlit.

Další informace:
SME Hlina priviedol ovce pred parlament
SME Deťom budú hrať v škole hymnu každý týždeň
Idnes Slovenský zákon o vlastenectví přinutí školáky poslouchat hymnu


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.