Vláda schválila novelu poštovního zákona, k rušení poboček nedojde

Sobotkova vláda rozhodla o tom, že Česká pošta dostane v příštím roce kompenzaci za ztrátové služby ve výši až 700 milionů korun. V roce 2017 získá až 600 milionů a o rok později až 500 milionů korun. Peníze zamezí rušení poboček.

(vd)

25.05.2015 17:44

115173_mediafax_iva_ondrackova

Zejména udržení rozsáhlé pobočkové sítě je pro Českou poštu finančně velmi nákladné. Foto Iva Ondračková, Mediafax

Vláda Bohuslava Sobotky schválila návrh ministra vnitra Milana Chovance, podle kterého dostane Česká pošta v příštím roce kompenzaci za ztrátové služby v roce 2015 ve výši až 700 milionů korun. V roce 2017 získá až 600 milionů jako kompenzaci za rok 2016 a o rok později až 500 milionů korun. Peníze přispějí ke stabilizaci pošty a zamezí rušení poboček.

Pošta musí ze zákona zajišťovat dostupnost základních poštovních služeb po celé České republice. Provozování těchto ztrátových služeb však nemá nijak hrazené. „Jsem rád, že se vládě podařilo po dlouhých letech přijmout systémové opatření, které dlouhodobě stabilizuje hospodaření a fungování České posty,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

„Splnili jsme důležitý závazek, který jsme občanům dali. Díky vládnímu rozhodnutí zabráníme plošnému rušení poštovních poboček po celé zemi a riziku propouštění zaměstnanců tohoto státního podniku. Vládní rozhodnutí je mimořádně důležité pro to, aby mohla Česká pošta i nadále poskytovat dostupné veřejné služby pro občany ve stejném rozsahu jako dosud,“ dodal.

Podle Chovance se bude Česká pošta i přes schválení novely nadále rozvíjet a zlepšovat své služby. „Shodli jsme se, že nechceme rušit poštovní pobočky. Považuji za zásadní, že poštovní služby zůstanou dostupné občanům po celé republice včetně menších obcí. Proto měníme stávající nefunkční model poštovního zákona a budeme České poště kompenzovat náklady na základní poštovní služby,“ vysvětlil.

Zejména udržení rozsáhlé pobočkové sítě je pro Českou poštu finančně velmi nákladné. Náklady na ztrátové služby měly být státnímu podniku kompenzovány prostřednictvím kompenzačního fondu, ten se však ukázal jako zcela nevyhovující. Česká pošta je navíc dlouhodobě podfinancovaná.

Pobočky České pošty jsou převážně v menších obcích často posledním zástupcem státních služeb, a plní tedy i sociální roli. Také z toho důvodu chce vláda pobočky zachovat. To umožní právě schválená novela a nový způsob financování základních poštovních služeb.

Česká pošta musí podle zákona na rozdíl od jiných poštovních operátorů zajistit pokrytí celého území republiky sítí kamenných pošt, musí zajistit jejich požadovanou dostupnost, doručovat každý pracovní den na každou adresu a minimálně 92 % listovních zásilek do druhého pracovního dne. Zároveň musí zajistit rozsáhlou síť poštovních schránek – jedna schránka na tisíc obyvatel.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.