V poslední termín před obměnou Rady ČT budou radní volit nového předsedu

Na programu středečního jednání Rady ČT je mimo jiné volba nového předsedy rady. Pokud si radní navržený program jednání schválí, na volbě předsedy se bude podílet pět radních, kterým končí mandát. O jménech nových radních sněmovna teprve rozhodne.

(rk)

19.05.2015 14:39

Ceska_televize_kavci_hory_by_ond_ej_v_ek

Sněmovna na aktuální schůzi rozhodne o pěti nových radních. Na volbě svého předsedy se ale nejspíš podílet nebudou, budou si muset dva roky počkat. Foto Ondřej Žváček

Rada České televize má na programu středečního jednání také volbu předsedy Rady. Důvodem zařazení tohoto bodu na program je konec dvouletého mandátu současného předsedy Jaroslava Dědiče. Rada má celkem patnáct členů, mandát radních je šestiletý, každé dva roky se přitom obměňuje třetina Rady.

V nejbližších dnech končí mandát pěti radním, Poslanecká sněmovna by zároveň na aktuální schůzi měla rozhodnout o jejich nástupcích. Pokud si tedy radní program středeční schůze schválí, o předsedovi bude rozhodovat pět radních, kterým končí mandát. Novým členům rady, které poslanci zvolí nejspíš ještě tento týden, bude naopak znemožněno zvolit si svého předsedu.

Podobně jako vedení Senátu, má i vedení Rady ČT mandát dvouletý. Důvodem je právě to, že se každé dva roky mění složení třetiny Rady. Jinými slovy řečeno: na volbě nového vedení Rady by se měli podílet také vždy nově zvolení radní. Pokud zítra skutečně k volbě předsedy dojde, Rada České televize toto pravidlo obejde.

Místopředseda Rady ČT Jiří Závozda tento výklad odmítá. „Budoucí předseda bude obhajovat správu, kterou tvořila a diskutovala rada stará, proto se zodpovídá jí. Navíc podle nepsaného pravidla bývá předsedou zvolený člověk, který má s fungováním rady zkušenosti,“ uvedl v rozhovoru pro Deník Referendum Závozda.

Další místopředseda Rady ČT Jan Bednář se nicméně domnívá, že k volbě nového předsedy nakonec nedojde. „Nechci spekulovat o možných kandidátech na post předsedy. Je totiž pravděpodobné, že členové rady hlasování odloží,“ řekl Bednář. Na podobném scénáři se ale musí shodnout většina radních a bod volby předsedy hlasováním z programu vyřadit.

Šestileté funkční období skončí v květnu pěti radním z patnácti. Mimo jiné předsedovi rady Jaroslavu Dědičovi, který mandát obhajuje. Vyprší také Jiřímu Kratochvílovi, Josefu Pavlatovi, Petru Koutnému a Janu Prokešovi. Naposledy se Rada ČT obměnila loni v březnu.

Seznam stávajících kandidátů do Rady ČT:
Brod Petr
Cílek Václav
Dědič Jaroslav
Doktor Martin
Glanc Tomáš
Kašparů Jaroslav Maxmilián
Končelík Jakub
Kratochvíl Jiří
Militký Jiří
Mrzena Jan
Pačes Václav
Savický Nikolaj
Šarapatka Zdeněk
Váňa Daniel
Žantovský Petr


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.