„Dnes nepracujte, ani nenakupujte,“ zní z Francie. Je Den bez přistěhovalců

Francouzská občanská sdružení a přistěhovalecké komunity se rozhodly poukázat na význam imigrace neobvyklým způsobem: na celý dnešní den nechají přistěhovalce „zmizet“.

Sociálními sítěmi přistěhovaleckých organizací a aktivnější části francouzského občanstva prolétla v posledních dnech zvláštní výzva: „V pondělí 1. března nechoďte do práce, ani nic nenakupujte. Připojte se ke Dni bez přistěhovalců.“

Podle zpravodajské stanice France 24 jde o kampaň několika desítek skupin zaměřujících se na obhajobu přistěhovaleckých práv. Jednodenní výpadek v práci a ve spotřebě, k němuž se mají aktivisté a přistěhovalci připojit, by měl pasivnější části populace připomenout, jak jsou přistěhovalci důležití pro francouzské hospodářství a Francii obecně.

„Naším jediným cílem je obnova úcty a důstojnosti, jež přistěhovalcům náleží,“ uvedla pro zmíněnou stanici Nadia Lamarkbiová, předsedkyně skupiny sdružující pořadatelské organizace. „Nápad se Dnem přistěhovalců může znít legračně, ale ve skutečnosti je situace vážná. Prostě žádáme lidi, aby začali o přistěhovalcích uvažovat jinak. Aby si uvědomili, jak moc znamenají pro naši zem. Nemyslíme si, že naší iniciativou společnost změníme nebo že vyvrátíme všechna klišé. Doufáme ale, že hnutí usilující o nápravu postavení přistěhovalců získá iniciativou novou sílu.“

Podle deníku Libération se myšlenka uspořádat Den bez přistěhovalců zrodila loni na podzim. Kamera tehdy zaznamenala, jak francouzský ministr pro přistěhovalectví Brice Hortefeux říká na setkání vládnoucího Svazu pro lidové hnutí jednomu spolustraníkovi arabského původu: „Jeden jako ty mi nevadí, ale když je vás víc, je to problém.“ Z následné občansko-politické diskuze vznikl nápad inspirovat se protestem hispánských organizací v Kalifornii z května 2006. Také tam nechali přistěhovalce „zmizet“ a život v zemi se tím na jeden den takřka zastavil.

Podle sobotní zprávy France 24 se k iniciativě připojily stovky nevládních organizací, mimojiné i odborová konfederace CFDT. K přímé účasti na protestu se na internetových fórech přihlásilo více než sto tisíc lidí.

Nejasná ovšem zůstává účast obyčejných přistěhovalců. Jedná se totiž o občanský protest – nikoliv o stávku. Všichni, kdo hodlají protestovat, tak musí získat dovolenou. Organizátoři jsou si dle vlastních slov vědomi, že ne každý se bude moci zúčastnit. Vyzývají proto alespoň k dílčí podpoře myšlenky – účastí na odpoledních demonstracích a nošením znamení solidarity, žluté stužky.

Podle údajů francouzského statistického úřadu INSEE žije ve Francii přibližně pět milionů lidí narozených v cizím státě. Dle odhadů vlády je půl milionu z nich v zemi nelegálně.

Kabinet Françoise Fillona se na popud prezidenta Sarkozyho snaží imigraci omezovat. K dnes nejdiskutovanějším krokům vlády patří požadavek, aby se každý z přistěhovalců zavázal ztotožnit s principy francouzského republikanismu.   

Další informace:
Oficiální stránky protestu La journée sans immigrés
France 24 24 heures dans une France sans immigrés

A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.