Nedostatečná ochrana osobních údajů

Porušování zákona o ochraně soukromí při provozování kamerových systémů, opomíjení základních principů práva na ochranu dat pacientů nebo nedostatečné zabezpečení odhalil loni Úřad pro ochranu osobních údajů.

(red)

28.02.2010 10:20

Kamera_mediafax_michal_vanac

Pořízené záznamy jsou využívány pro dokazování sousedských sporů, k dokázání kázeňského prohřešku dětí ve škole. Jsou často zneužívány ve firmách ke sledování docházky nebo plnění pracovních úkolů. Foto Michal Vaňáč, Mediafax

Z výroční zprávy Úřadu pro ochranu osobních údajů vyplývá, že v České republice je zákon o ochraně soukromí porušován zejména při provozování kamerových systémů a opomíjením základních principů práva na ochranu dat pacientů.

Úřad loni kvůli porušování zákona vedl stovku správních a přestupkových řízení, na uložených sankcích vyinkasoval 1,72 milionu korun. K nejvyšším patřila pokuta udělená ministerstvu financí za porušení bezpečnostních opatření automatizovaného systému daňové správy ADIS, a to ve výši 350 000 korun.

Kvůli zasílání nevyžádaných obchodních sdělení úřad ve 112 řízeních uložil pokuty ve výši 797 000 korun. Počet stížností na tato sdělení se podle úřadu v porovnání s předchozím rokem, kdy jich bylo 1500, zvýšil zhruba o třetinu.

Na příkladech úřad dokumentoval, že zpracování osobních údajů prostřednictvím kamerových systémů je v Česku využíváno téměř ve všech možných životních situacích. „Pořízené záznamy jsou využívány pro dokazování sousedských sporů, k dokázání kázeňského prohřešku dětí ve škole. Jsou často zneužívány ve firmách ke sledování docházky nebo plnění pracovních úkolů," uvedl úřad. Dále pak umisťování kamer v bytových domech je podle úřadu primárně určeno a využíváno ke sledování osob, a ne k deklarované ochraně majetku.

Úřad proto uvítal záměr vlády připravit ještě letos novelu zákona o ochraně osobních údajů, která by zavedla pravidla pro shromažďování dat prostřednictvím kamerových systémů. Obdobný postup ochránci soukromí předpokládají také pro zavedení pravidel zpracování údajů o lidské DNA.


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.