Deset procent pro Dienstbiera, ne pro ideje s ním spojované
Jakub PatočkaStrašlivě vyhlížející výsledek Jiřího Dienstbiera ve volbě prvního místopředsedy by neměl být vykládán jako porážka ideálů, které reprezentuje. Ale bude. A je to jeho odpovědnost.
Debakl Jiřího Dienstbiera — a za nic jiného než za debakl nelze zisk hlasů kolem deseti procent pokládat — při volbě prvního místopředsedy je doposud nesporně největší událostí sjezdu ČSSD. Ač to není úplně spravedlivé, ostatně jako politika sama, bude se nyní vykládat jako reálný obraz Dienstbierovy podpory uvnitř strany.
Výsledek hlasování se tedy nebude brát pouze jako to, čím reálně je: vyjádření podpory delegátů myšlence, že by se měl Jiří Dienstbier stát prvním místopředsedou ČSSD. Výsledku se bude přisuzovat mnohem větší význam: bude se vydávat za reálný obraz opory, kterou ve straně mají ideály s Dienstbierem spojované. Ba co hůř, bude se jím ilustrovat význam sociálně-demokratických idealistů na tvorbu politického profilu strany.
Marně se může kdokoli snažit vysvětlovat, že to tak není, že ve skutečnosti je ČSSD mnohem progresivnější, že prostor pro evropskou, progresivní, občanskou, ekologickou agendu se v ní rozšiřuje. Dienstbierových deset procent na sjezdu nad celým prostředím bude přinejmenším do příštího sjezdu viset jako černý mrak. A to je jeho osobní odpovědnost.
Při důkladné úvaze nad rozpoložením sociální demokracie před sjezdem totiž není vůbec jasné, proč se do marné bitvy pouštěl. A při svém projevu vypadal tak, že si tím nebyl jist už ani on sám. Z řeči těla, z dikce, z dynamiky vystoupení bylo jasné, že mluví člověk, který nepochybuje o své porážce. Jsou prohry, které mají veliký smysl; ta Tejcova mezi ně, přinejmenším z jeho hlediska, jistě patří. Jeho pozici jako hlavního Sobotkova vnitrostranického protivníka posílila.
No a pak jsou porážky úplně beze smyslu, jako tato Dienstbierova. Neuškodila totiž jen jemu, ale také prostředí, které ve straně reprezentuje.
Čí hlasy chtěl získat? Bylo přece jasné, že Bohuslav Sobotka chce a potřebuje konsolidovat síly ke střetu s Babišem. A Sobotka dal jasně najevo, že si na místě prvního místopředsedy přeje Milana Chovance.
Můžeme mít o Chovancovi spoustu více méně oprávněných pochybností — a on sám svým sjezdovým projevem bohužel udělal pramálo pro to, aby je rozptýlil. Ale každý člověk znalý situace v ČSSD ví, že možnosti příznivého vývoje strany jsou nyní jednoznačně spjaty se sílou Sobotkovy pozice.
Dienstbier tak vystavil mnohé své příznivce těžkému konfliktu v loajalitě. Na vše, co chce Dienstbier prosazovat, bude možno zapomenout, pokud by Sobotka podlehl svým protivníkům. Sobotkovi politicky soudní příznivci, kteří se z velké části kryjí s příznivci Dienstbierovými, tak zákonitě volili Chovance. Sobotkovi odpůrci všech proveniencí se sešikovali za Tejcem.
Dienstbiera tak volili jen jeho nejvěrnější. Méně hlasů už snad ani dostat nemohl. A v tomto světle dopadl vlastně ještě dobře. Proč se ale vůbec do takto evidentně nesmyslného podniku pouštěl?
Možná sám sebe přesvědčil, že tím přispívá k prosazení změn politického stylu strany, k prosazení úprav stanov. Hluboce se v tom ovšem mýlí. Tříštěním sil podporujících Sobotku ve skutečnosti naopak prosazení změn stanov ohrozil.
Přitom jistě bylo možno se Sobotkou vyjednávat o podpoře jím zamýšleného vedení strany a hledět dosáhnout toho, aby se z představ idealistů o personáliích či úpravách stanov podařilo prosadit maximum. Směnné obchody všeho druhu k politice patří, v tom se liší například od advokacie.
Je vlastně úplně nepochopitelné, proč dal Jiří Dienstbier místo strategické dohody se Sobotkou přednost kontraproduktivnímu střetu. Idealismus by v politice neměl znamenat rezignaci na některé základní principy politické techniky. Vyjednávání, schopnost nalézat kompromisy a organizovat účast v produktivních většinách k nim patří.
Idealistické prostředí v ČSSD ve svém vlastním zájmu nemůže dopustit, aby se tento typ neobratnosti mylně vydávaný za zásadovost stal jeho obecnou charakteristikou. Výsledek Jiřího Dienstbiera není možné brát jako porážku ideálů a programu, které reprezentuje, ale zásadně zpochybňuje Dienstbierův dosud všeobecně akceptovaný nárok neformální platformu progresivní idealistické levice v ČSSD vést.
Jako by těm dolním milionům páchli bojovníci s rutinérstvím a stereotypy intelektuálním snobstvím nebo aspoň nesrozumitelností. A nemusí jít o hmatatelné věci - viz populismus ANO. Poltická agenda jde tak poněkud bokem.
Hlučný Foldyna je prostě spíš upoutá než odtažitý Dienstbier - nemluvě o vlivu mocenských pragmatiků na konečné politické rozhodnutí, kteří vyvažují reálná vliv, Takže s tou idealistickou investicí do budoucna je to složité. Stačí vyjet mimo Prahu.
P.S : zajímavý testík nové politické mapy bude v otázce střetu zájmů - i zde se asi potvrdí že změny nebudou lineární
Nevím, proč by zrovna tohle mělo oslovovat plebs. Kdyz tak jenom takový, který už je utažen na vařené nudli.
Nedomnívám se, že Jiří Dienstbier, Jaroslav Foldyna ba dokonce i Jeroným Tejc jsou slabí kandidáti. Pokud by kandidoval Štěch, pokud by Sobotka neoznámil své favority, pokud by ... bůhví jak by to dopadlo. Znamenalo by to najednou, že slabí jsou náhle silní a naopak.
Tento způsob hodnocení kandidátů zdá se mi poněkud nešťastným.
Opět - neřeším něčí situaci s vnitrostranickou normou, do toho mi nic není - obecně je jasné že demokracie tvorby politických rozhodnutí je nepochybně potřebná Povedení může být velmi různé.a s různou logikou fungování, které nějakému uvolnění "proudu idejí" ale nemusí pomoci.
Taky mne to trápí, ta modernita není zdaleka problém jedné strany ani jedné země. Pořád myslím že v praxi nakonec ukázaná platí a že ten tzv. moderní obsah pro levici ( bez stranických škatulek) musí oslovit v nemalé míře tradiční klientelu.
"Vyjednávání, schopnost nalézat kompromisy a organizovat účast v produktivních většinách", jak píše Jakub Patočka?
Nadnárodní korporace umí motivovat dělníka/rádobyelity i elity......jsem si z toho vyvodil.
Mj. Berlusconi - dnes č. 1 podnikání v kulturním sektoru je přítomen na celé mediální frontě - nemusíš ani vládnout abys udával tón........bych dodal.
Ovšem, v rámci objektivity by bylo záhodno onen finanční rozklad onoho - zřejmě materiálně spokojeného - zaměstnance velkého mezinárodního koncernu doplnit ještě o pár dalších čísel.
Zda by se jeho materiální situace přece jenom určitým způsobem nepohoršila, kdyby například šička košil které on si kupuje měla ten samý plat jako on, a nikoli nicotnou almužnu bangladéšské tovární pracovnice. Kdyby i pekaři, kteří pro něj pečou housky, a i ti řidiči a závozníci kteří je rozvezou do jeho obchodu, měli ten samý plat jako on sám. Zkrátka, co by to vlastně udělalo s všeobecnou cenovou hladinou, kdyby pracující obyvatelstvo nebylo rozděleno na privilegované a neprivilegované - na ty, kteří mají to štěstí být zaměstnáni u velkých úspěšných firem, a na ty ostatní.
A vůbec, kdyby se do cen všeho zboží - a to sice i těch automobilů - započetly i reálné e k o l o g i c k é náklady; tedy ty, které se stále ještě odsouvají na příští generace.
Takže, sečteno a podtrženo: asi se není možno příliš divit onomu materiálně saturovanému dělníku z (německé) Škodovky, že nevolí sociální demokracii. To ovšem v žádném případě neznamená, že by společnost jako taková nestála před zásadními sociálními a ekologickými problémy, které už v dohledném časovém horizontu dost možná přesáhnout hranice řešení, kterých je ona ve své současné podobě vůbec schopna.
Být protlačován slavným otcem většinou není výhoda.
Budoucnost nemá, s tím už se smiřte. I přes veškerou mediální podporu i obdiv pražské kavárny. Své šance dostal a parádně zklamal.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/304764-hra-o-tejce-sjezd-cssd-zrodil-muze-ve-stinu/
Nebylo to už dopředu takto připraveno a domluveno? Kdo na "tajnou" schůzku zavolal televisi? Nebo tomu věříme, že reportéři ČT1 každý den, každý večer, každou noc číhají před lánským zámkem, co kdyby tam jel náhodou někdo zajímavý?
Zřejmě díky tomu, že Sobotka si objednal PR agenturu, tak byla veřejnosti představena tato aktivita a následné koky vedení socdem jako pokus o puč, pak i s pomocí médií mobilizování straníci i straničtí nepřátelé, taháni do ulic, před jednací místnosti apod. Spíše bych hovořil o puči Sobotkově, protože ten se neodehrál demokratickou cestou, ale pomocí zmanipulovaného tlaku „ulice“ a pravicových médií..
Jenomže, ono je to označení "zrádci" a "pučisté" svým způsobem milosrdné i vůči označovaným. Pojmenovat jejich tehdejší jednání adekvátně, to by znamenalo mluvit o "vrtácích a mamlasech, kteří prošustrovali vlastní silnou pozici". A to už zní u politika lépe ten "pučista".
A pochybuji, že Sobotka musel najímat nějakou agenturu, ti čtyři se o své mediální znemožnění postarali mnohem efektivnějším způsobem, než by to dokázala jakákoliv agentura. A hněv ulice --obávám se, že po rusno-kradiádě nikdo nestál o další vládu silně závislou na panu prezidentovi.
Co se týká Jeronýma Tejce, je viditelný i bez křesla místopředsedy a je jenom na něm, jak si povede dále.
Sobotkovi se někdy dává za příklad Paroubkovo odstoupení po předchozích volbách. odstoupil by ale, pokud by měl šanci na sestavení vlády?