Letošním Evropským stromem je dub z estonského Orissaare, roste na fotbalovém hřišti

Nejvíce hlasů v anketě Evropský strom roku získal tento rok dub z vesnice na západě Estonska. Vedle vzhledu a historie zaujal zejména místem, kde roste – téměř uprostřed využívaného fotbalového hřiště.

(pjed)

05.03.2015 12:30

A1

Vítězný dub prý pomáhá hráčům s přihrávkami a v létě poskytuje kýžený stín. Foto archiv EstoniaWorld.com

Přes půl milionu Evropanů hlasujících v anketě Evropský strom roku vybralo letošního vítěze. Stal se jím majestátní dub, jenž roste v estonské vesnici Orissaare. Dohromady získal 185 tisíc hlasů – přibližně třetinu z celkového počtu. Vedle vzhledu a historie zaujal nesporně i místem, kde stojí. Jedná se totiž o část fotbalového hřiště, které se stále využívá.

„Před rokem 1951 se vedle dubu nacházelo malé sportoviště, které bylo rozšířeno tak, že strom se náhle ocitnul uprostřed stadionu. Traduje se, že se ho tenkrát snažily vyvrátit dva traktory značky Stalinec, jenže se jim stále přetrhávala lana. Stopy po lanech jsou na něm stále patrné. Dnes strom pomáhá studentům v přihrávkách a nabízí hráčům kýžený stín,“ píší organizátoři ankety na příslušných webových stránkách.

Zájemci o evropskou anketu mohli tento rok hlasovat pro jednoho ze čtrnácti vítězů národních anket. Český strom roku – raritně větvená borovice, jež roste v zámeckém parku ve Velkých Opatovicích – skončil celkově pátý.

Anketu Evropský strom roku organizuje sdružení šesti nadací EPA působících zejména ve střední a východní Evropě. Českou republiku v něm zastupuje Nadace Partnerství. Anketa probíhá od roku 2011.


Další informace:
EstoniaWorld.com Oak tree in Estonia named the European Tree of the Year 2015
TreeOfTheYear.com Oak tree on a football field, Orissaare, Saaremaa, Estonia
The Guardian Oak on Estonia football pitch crowned European tree of the year


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.