Chorvaté se přou o těžbu ropy z Jadranu, odpůrci si vymohli referendum

Premiér Milanovič si od těžby slibuje „miliardy“, odpůrci varují před riziky a úpadkem turismu. Díky kampani iniciativy S.O.S. za Jadran se bude o věci rozhodovat zdola. Mezi odpůrci těžby je i chorvatská varianta španělských Podemos.

(pjed)

05.03.2015 11:03

A1_dalje_com

Těžební plošina u chorvatského pobřeží, zatím jen jako fotomontáž. Foto archiv Dalje.com

O případné těžbě ropy ze dna Jadranského moře – tedy o tématu, nad nímž se debatuje v Chorvatsku posledních několik měsíců – se bude rozhodovat v referendu. Slíbil to premiér Zoran Milanovič během úterního vystoupení na ostrově Ráb. Za referendum, resp. za zastavení těžby vede od podzimu intenzivní kampaň zastřešující iniciativa S.O.S. za Jadran, které pomáhá řada populárních umělců.

Není prozatím jasné, zda půjde o jedno celostátní hlasování, nebo o sérii dílčích referend, z nichž každé bude věnováno konkrétní lokalitě. Přesto jde podle pozorovatelů o důležitý posun.

„Těžba nám může přinést miliardy (...) a já jsem přesvědčen, že proti je pouze menšina. Sice hlučná, ale stále menšina (...) Ovšem ano, i menšina má právo být hlučná (...) A já tedy říkám: Dobře, pojďme to rozhodnout v referendum,“ řekl Milanovič doslova.

Průzkum a rizika
Těžba ropy na Jadranu je nyní v přípravné fázi. Stát vybral na základě podzimního tendru několik společností, které by měly na konci března zahájit těžební průzkumy. Zkoumáno má být dno na řadě míst po celé délce pobřeží. Větší ložiska suroviny se ovšem předpokládají v jižních oblastech.

Ekologové se v souvislosti s těžbou obávají devastace mořského životního prostředí, ještě více Chorvatů má ale strach ze škod, které by mohly vzniknout turistickému ruchu.

Zpravodajové upozorňují, že věc má i zajímavý politický rozměr – požadavek referenda totiž v poslední době prosazovala velmi hlasitě také nová politická strana Živá zeď inspirovaná španělskými Podemos, která hrozila, že případnou těžbu zablokuje „jadranskou zdí ze stovek lodí“.


Další informace:
Balkan Insight Croatia Promises Referendum on Adriatic Oil Drilling
CoratianWeek.com Adriatic Oil Drilling…Referendum!
Dalje.com Protest rally against oil drilling in Adriatic held in Zagreb
Reuters Croatia awards 10 Adriatic oil, gas exploration licences


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.